Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.11.2019, 11:16

Štúdia ukazuje, ako je rozdelené Nemecko. Na východe majú ľudia oveľa menej financií ako na západe

Najbohatšie sú podľa štatistiky, ktorá neberie do úvahy vlastníctvo nehnuteľností, domácnosti v Bavorsku, Bádensku-Württembersku a Hesensku.

Štúdia ukazuje, ako je rozdelené Nemecko. Na východe majú ľudia oveľa menej financií ako na západe
Zdroj: Flickr/Thomas Depenbusch

Aj 30 rokov po páde Berlínskeho múru panujú medzi bývalým západným a východným Nemeckom značné rozdiely. Jeden z nich sa podľa štúdie firmy DekaBank týka finančného majetku. Domácnosti na východe krajiny majú v priemere 40-tisíc eur uložených na účte, investovaných do akcií alebo rôznych druhov poistenia, zatiaľ čo u obyvateľov západnej časti Nemecka je to 63-tisíc eur. To je skoro o 58 percent viac.

Najbohatšie sú podľa štatistiky, ktorá neberie do úvahy vlastníctvo nehnuteľností, domácnosti v Bavorsku (78 100 eur), Bádensku-Württembersku (74 700 eur) a Hesensku (70 300 eur). Na opačnom konci rebríčka je trojica krajín bývalej Nemeckej demokratickej republiky (NDR), a to Meklenbursko-Predpomoransko (30 900 eur), Sasko-Anhaltsko (34 700 eur) a Brandenbursko (40 400 eur).

Štúdia však zároveň ukazuje, že to sú práve krajiny bývalého východného Nemecka, kde sa finančný majetok domácností zvyšoval najrýchlejšie.

V Durínsku medzi rokmi 1993 a 2018 v priemere vzrástol o 288 percent, v Brandenbursku o 251 percent a v Sasku-Anhaltsku o 237 percent. Naproti tomu v západonemeckom Sársku bol nárast len ​​43-percentný, v Šlezvicku-Holštajnsku 57-percentný a v Hamburgu 87-percentný.

"Proces zbližovania medzi Východom a Západom bol najmä v prvých rokoch razantný," poznamenal ekonóm DekaBank Ulrich Kater, ktorý je však skeptický k tomu, že by sa zostávajúci rozdiel v dohľadnej dobe podarilo prekonať.

Zatiaľ sa z pätice bývalých východonemeckých krajín len jediná v tejto štatistike dostala pred niektorú z krajín bývalého západného Nemecka. Durínsko je s priemerným finančným majetkom domácností 43 500 eur tesne pred Brémami, kde táto suma predstavuje 42-tisíc eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.