Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.11.2019, 15:08

V USA vzniklo menej pracovných miest, napriek tomu ide o pozitívne prekvapenie

Za mesiace august a september boli pôvodné údaje o tvorbe nových pracovných miest revidované smerom nahor.

V USA vzniklo menej pracovných miest, napriek tomu ide o pozitívne prekvapenie
Zdroj: Reuters

V USA vzniklo v októbri menej pracovných miest než v predchádzajúcom mesiaci, výsledok bol však lepší, než sa očakávalo. Navyše, za predchádzajúce dva mesiace boli údaje o tvorbe nových pracovných miest revidované smerom nahor, čo signalizuje, že spotrebitelia by mohli ekonomiku s postupne sa spomaľujúcim rastom ešte nejaký čas podporovať.

Americké ministerstvo práce v piatok oznámilo, že v októbri vzniklo v USA mimo agrosektora celkovo 128-tisíc nových pracovných pozícií. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters pritom počítali so vznikom iba 89-tisíc nových miest. Ich odhady ovplyvnil štrajk v automobilke General Motors (GM).

V dôsledku štrajku samotný výrobný sektor prišiel v októbri o 36-tisíc pracovných miest, čo bolo najviac od októbra 2009. Štrajk zhruba 46-tisíc zamestnancov v závodoch GM v Michigane a Kentucky sa skončil v piatok 25. októbra.

Ministerstvo okrem toho uviedlo, že za mesiace august a september boli pôvodné údaje o tvorbe nových pracovných miest revidované smerom nahor. Za tieto dva mesiace vzniklo v Spojených štátoch o 95-tisíc pracovných miest viac, než sa pôvodne uvádzalo, pričom v septembri sa vytvorilo 180-tisíc nových pozícií oproti predchádzajúcemu údaju 136-tisíc.

Napriek vyššej než pôvodne očakávanej tvorbe pracovných miest v októbri miera nezamestnanosti sa v minulom mesiaci zvýšila. Rast bol však minimálny a v súlade s odhadmi ekonómov. Nezamestnanosť dosiahla 3,6 percenta po 3,5-percentnej úrovni v septembri. Podobne ako septembrový, tak aj októbrový údaj je blízko 50-ročného minima.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.