Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.11.2019, 18:23

Čína môže uvaliť na USA odvetné clá za 3,6 miliardy dolárov, rozhodla Svetová obchodná organizácia

USA a Čína na seba navzájom podali na WTO množstvo sťažností kvôli clám. Rozhodnutie sporov však zvyčajne trvá roky.

Čína môže uvaliť odvetné clá na americký tovar za takmer 3,6 miliardy dolárov (3,2 miliardy eur), pretože Spojené štáty neodstránili antidumpingové clá na čínsky tovar. Oznámila to dnes Svetová obchodná organizácia (WTO). Schválená suma je však zhruba polovičná, než akú Čína požadovala.

Je to prvé rozhodnutie WTO v prospech Číny. Výška schválenej sumy je tretia najvyššia, akú kedy WTO povolila. Rekordná bola nedávna sankcia, ktorú povolila Spojeným štátom na tovar z EÚ kvôli európskej podpore výrobcu lietadiel Airbus.

Rozhodnutie WTO prichádza v čase, keď sa dve najväčšie ekonomiky sveta snažia uzavrieť prvú fázu obchodnej obchody. Poradca Bieleho domu Larry Kudlow uviedol, že prezident Donald Trump a americkí vyjednávači sú v tejto veci veľmi optimistickí.

Dnešné rozhodnutie rozhodujúceho sudcu WTO sa zameriava na prípad, ktorý vznikol dlho pred súčasnou americko-čínskou obchodnou vojnou. Čína podala sťažnosť na antidumpingové clá na tovar za sedem miliárd dolárov pred šiestimi rokmi. WTO v prospech Číny rozhodla len čiastočne, teda schválila clá iba na tovar za 3,6 miliardy USD.

Čína teraz môže požiadať Orgán pre riešenie sporov WTO, aby jej dal zelenú pre uvalenie odvetných ciel v stanovenej sume, to je však už len formalita.

USA a Čína na seba navzájom podali na WTO množstvo sťažností kvôli clám. Rozhodnutie sporov však zvyčajne trvá roky, upozornila agentúra AP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.