Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2019, 12:13

Čína a USA dosiahli veľký pokrok v rokovaniach. Koniec obchodnej vojny je na spadnutie

Donald Trump naznačil, že dohoda, ktorá sa pôvodne mala podpísať v Čile, by mohla byť podpísaná v USA.

Spojené štáty a Čína oznámili, že urobili veľký pokrok v rokovaniach, ktorých cieľom je ukončiť zhruba 16 mesiacov trvajúcu obchodnú vojnu.

Tá sa už odrazila na vývoji svetovej ekonomiky. Zástupcovia USA zároveň uviedli, že predbežná dohoda by sa mohla podpísať tento mesiac a nie je vylúčené, že to bude v USA.

​Čínske ministerstvo obchodu v piatok (1. 11.) po skončení telefonického rozhovoru medzi obchodnými splnomocnencami USA a Číny uviedlo, že dve najväčšie svetové ekonomiky "dosiahli počas konštruktívnych obchodných rokovaní zhodu na principiálnych otázkach".

Podobne sa vyjadril aj ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow. Ako pre novinárov povedal, vyjednávači Číny a USA "urobili obrovský pokrok" smerom k finalizácii prvej fázy obchodnej dohody, aj keď dohoda ešte nie je na 100 percent dokončená.

Americký prezident Donald Trump zároveň naznačil, že dohoda, ktorá sa pôvodne mala podpísať v Čile počas samitu Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC), by mohla byť podpísaná v USA.

​Ako uviedol, dúfa, že k podpisu dohody medzi ním a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom by mohlo dôjsť v štáte Iowa. Ten patrí k najväčším agrárnym štátom v USA, ktorý výrazne doplatil na dovozné clá a ktorý je zároveň jedným z kľúčových v boji o prezidentské kreslo v roku 2020.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.