Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.11.2019, 15:47

Ázijsko-pacifická dohoda by mohla vytvoriť najväčší obchodný blok na svete

Pre Čínu, ktorá je druhou najväčšou ekonomikou na svete, by dohoda o voľnom obchode bola veľkým úspechom.

Ázijsko-pacifická dohoda by mohla vytvoriť najväčší obchodný blok na svete
Zdroj: TASR/Gemunu Amarasinghe

Pätnásť krajín sa na samite Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v thajskom Bangkoku dohodlo na tom, že na budúci rok uzavrú najväčšiu dohodu o voľnom obchode v ázijsko-pacifickom regióne.

Japonský ekonomický denník Nikkei s odvolaním sa na zdroje oboznámené so záležitosťou uviedol, že 15 zo 16 štátov, ktoré sa zúčastňujú rokovaní, chce v roku 2020 podpísať dohodu RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership).

Šestnástym štátom je India, ktorá predložila nové podmienky a zatiaľ nie je isté, či sa k dohode pripojí. Indický premiér Narendra Modi povedal, že aktuálnu podobu dohody považuje za neférovú, ako informovala indická tlačová agentúra ANI.

Podľa tlačovej agentúry Kyodo chcú krajiny ďalej spolupracovať, aby do budúceho roka vyriešili rozpory. Samit lídrov štátov a vlád krajín ASEAN sa skonči v pondelok večer mierneho času.

Navrhovaná dohoda o voľnom obchode RCEP medzi desiatimi krajinami skupiny ASEAN a ďalšími šiestimi partnermi (Čína, Japonsko, India, Južná Kórea, Austrália a Nový Zéland. Rokovania o dohode sa oficiálne začali v novembri 2012 na samite ASEAN v Kambodži.

Jej prípadné uzavretie by vytvorilo najväčší obchodný blok na svete, na ktorý by pripadalo okolo 40 percent svetového hrubého domáceho produktu (HDP).

Členmi združenia ASEAN sú Indonézia, Filipíny, Malajzia, Singapur, Thajsko, Brunej, Mjanmarsko, Kambodža, Laos a Vietnam.

Obchodná vojna medzi USA a Čínou dala rokovaniam o dohode RCEP nový impulz rovnako ako rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý tesne po nástupe do funkcie ohlásil, že USA odstupujú od už vyrokovanej dohody TPP (Trans-Pacific Partnership).

Krajiny, ktoré sú súčasťou RCEP, chcú využiť šancu a zaplniť túto dieru. Predovšetkým pre Čínu, ktorá je druhou najväčšou ekonomikou na svete, by bola táto dohoda o voľnom obchode veľkým úspechom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.