Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2019, 11:53

Francúzi s Čínou uzavreli kontrakty za 15 miliárd dolárov

Obe strany uzavreli dohody v oblasti letectva, energetiky a poľnohospodárstva.

Francúzi s Čínou uzavreli kontrakty za 15 miliárd dolárov
Zdroj: Reuters

Čína a Francúzsko podpísali kontrakty v celkovej hodnote 15 miliárd amerických dolárov (13,50 miliardy eur) počas návštevy prezidenta Emmanuela Macrona v ázijskej krajine.

Obe strany uzavreli dohody v oblasti letectva, energetiky a poľnohospodárstva, pričom Peking súhlasil, aby 20 francúzskych spoločností vyvážalo hydinu, hovädzie a bravčové mäso do Číny.

Dohodli sa tiež na rozšírení vývozu hydiny o kačice a husi, ako aj o známu francúzsku lahôdku z ich pečene - foie gras. Macron pricestoval do Číny v pondelok a mal by odísť v stredu večer.

Energetické dohody zahŕňajú memorandum o porozumení medzi spoločnosťou Beijing Gas Group a francúzskou spoločnosťou Engie o spolupráci na výstavbe terminálu pre skvapalnený zemný plyn (LNG) a jeho skladovaní v severočínskom meste Tchien-ťin.

Člen vedenia skupiny Beijing Gas Group povedal, že spolupráca s Engie by mala zahŕňať dodávky membránovej technológie, ktorá sa používa na prevenciu úniku plynu, pre rozsiahle projekty skladovania plynu, ktoré Čína začína budovať.

​Francúzska spoločnosť Total okrem toho založí spoločný podnik s čínskou skupinou Shenergy Group na distribúciu LNG.

Obe krajiny tiež súhlasili, že do konca januára dosiahnu dohodu o nákladoch a umiestnení zariadenia na prepracovanie jadrového paliva, ktoré má postaviť Orano, predtým známe ako Areva. Predchádzajúce plány na výstavbu závodu v Lien-jün-kang vo východočínskej v provincii Ťiang-su boli po protestoch zrušené.

Čínska štátna tlačová agentúra Sinchua v separátnej správe uviedla, že Čína bude podporovať nákupy lietadiel Airbus jej leteckými spoločnosťami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.