Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2019, 15:12

Briti úrokovú sadzbu nezmenili, zvýšili však odhad tohtoročného rastu ekonomiky

Menový výbor ponechal kľúčový úrok na úrovni 0,75 percenta.

Briti úrokovú sadzbu nezmenili, zvýšili však odhad tohtoročného rastu ekonomiky
Zdroj: Flickr/Images George Rex

Britská centrálna banka, Bank of England (BoE), vo štvrtok ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu nezmenenú a zvýšila odhad rastu ekonomiky v tomto roku. Ale v budúcom roku ho, naopak, znížila.

Menový výbor BoE vo štvrtok na poslednom zasadaní pred predčasnými parlamentnými voľbami v decembri ponechal kľúčový úrok na úrovni 0,75 percenta.

Analytici takýto krok očakávali. Banka zvýšila prognózu rastu Spojeného kráľovstva v tomto roku na 1,4 percenta, ale na rok 2020 ju znížila na 1,2 percenta. To kontrastuje s predchádzajúcimi predpoveďami, v ktorých očakávala expanziu ekonomiky o 1,3 percenta v oboch rokoch.

Podľa BoE hospodársky rast bude v roku 2020 limitovaný slabším globálnym prostredím a novými obchodnými prekážkami, ktoré sa prejavia okamžite po realizácii dohody o brexite premiéra Borisa Johnsona.

Nová prognóza tak odráža podmienky dohody o brexite, ktorá v zásade získala súhlas poslancov. Banka predpokladá, že veľká časť nových obchodných prekážok sa prejaví do troch rokov vrátane vplyvu colných kontrol, určitej straty prístupu na európsky trh pre finančné a právne služby a postupnej odchýlky od regulačných pravidiel Európskej únie.

Banka tiež počíta s rastom inflačných tlakov v neskoršom období, ale v blízkej budúcnosti, presnejšie na jar budúceho roka, miera inflácie prudko klesne približne na 1,25 percenta v dôsledku plánovaného zníženia regulovaných účtov za energiu a vodu. Potom však začne inflácia opäť stúpať a na konci roku 2022 bude nad cieľovou dvojpercentnou hranicou banky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.