Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2019, 12:17

Merkelová: Vyrovnanie životných podmienok v západnom a východnom Nemecku potrvá aj polstoročie

Aj napriek výraznému zblíženiu životnej úrovne oboch častí krajiny v uplynulých 30 rokoch sú aj dnes viditeľné mnohé rozdiely.

Merkelová: Vyrovnanie životných podmienok v západnom a východnom Nemecku potrvá aj polstoročie
Zdroj: TASR/AP

Znovuzjednotenie a porovnanie životných podmienok v oboch častiach Nemecka potrvá výrazne dlhšie, než sa pôvodne myslelo, je presvedčená kancelárka Angela Merkelová.

V niektorých oblastiach to môže byť 50 rokov alebo aj viac. Povedala to v rozhovore s denníkom Süddeutsche Zeitung, ktorý vyšiel dnes, teda v deň 30. výročia pádu Berlínskeho múru.

"Po desiatich alebo dvadsiatich rokoch bola nádej, že to pôjde rýchlejšie," poznamenala 65-ročná politička, ktorá sama v komunistickej Nemeckej demokratickej republike (NDR) strávila veľkú časť svojho života.

"V niektorých oblastiach, o ktorých si človek myslel, že sa medzi Východom a Západom zrovnajú, je dnes vidieť, že to bude trvať skôr polstoročie alebo aj dlhšie," uviedla.

​Helmut Kohl, nemecký kancelár z doby znovuzjednotenia Nemecka v roku 1990, východným Nemcom v prelomových rokoch sľuboval "kvitnúcu krajinu" a do pár rokov životnú úroveň, akú mali západní Nemci.

Skutočnosť ale bola pre mnoho ľudí z bývalej NDR výrazne zložitejšia, milióny z nich prišli o prácu, státisíce sa vysťahovali do západnej časti Nemecka.

Aj napriek výraznému zblíženiu oboch častí krajiny v uplynulých 30 rokoch, sú aj dnes viditeľné mnohé rozdiely.

Napríklad priemerný plat na východe Nemecka dosahuje 2790 eur, čo je 84 percent západonemeckého priemeru 3340 eur. Hospodársky výkon na obyvateľa na východe v pomere k západu spolkovej republiky tvorí 75 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.