Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.11.2019, 14:21

Obchodný deficit Británie prekvapil ekonómov prudkým rastom

Deficit v obchode s tovarom dosiahol v septembri 12,54 miliardy libier.

Obchodný deficit Británie prekvapil ekonómov prudkým rastom
Zdroj: Reuters

Británia zaznamenala v septembri rast schodku v obchode s tovarom na vyše 12,5 miliardy libier, čo predstavuje päťmesačné maximum. Výsledok prekvapil ekonómov, ktorí počítali s poklesom deficitu. V dôsledku toho sa celkový obchodný schodok zvýšil na viac než 3,3 miliardy libier.

Britský štatistický úrad v pondelok zverejnil, že deficit v obchode s tovarom dosiahol v septembri 12,54 miliardy libier (14,55 miliardy eur), zatiaľ čo v auguste zaznamenal približne 10,83 miliardy libier. Ekonómovia pritom očakávali, že schodok klesne na 10 miliárd libier.

Deficit v obchode s tovarom zaznamenal rast aj v medziročnom porovnaní, keď v septembri minulého roka dosiahol 11,05 miliardy libier. Export sa síce zotavil, tempo rastu dovozu sa však zároveň výrazne zrýchlilo. Vývoz vzrástol o 1,2 percenta po 2,9-percentnom poklese v auguste.

Dovoz, ktorý v auguste zaznamenal 0,4-percentný rast, sa však zrýchlil na 5,1 percenta. Čo sa týka sektora služieb, prebytok mierne vzrástol z 9,065 miliardy libier v auguste na 9,181 miliardy libier v júli. Tempo rastu však nedokázalo vykompenzovať výrazný rast deficitu v obchode s tovarom.

Výsledkom je celkový obchodný schodok Británie za september na úrovni 3,36 miliardy libier. V auguste dosiahol 1,76 miliardy libier.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.