Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.11.2019, 20:30

Beoing verí v skorý návrat uzemnených lietadiel. O mesiac chce obnoviť ich dodávky

Lietadlá by sa na oblohu mohli vrátiť začiatkom budúceho roka.

Beoing verí v skorý návrat uzemnených lietadiel. O mesiac chce obnoviť ich dodávky
Zdroj: Reuters

Americký výrobca leteckej techniky Boeing predpokladá, že komerčná prevádzka jeho lietadiel 737 MAX bude obnovená v januári. Oznámila to dnes firma.

Dodala, že už v decembri by mohla obnoviť dodávky týchto lietadiel zákazníkom. Prevádzka lietadiel 737 MAX bol tento rok v marci prerušená po tragických nehodách v Indonézii a v Etiópii.

Akcie spoločnosti Boeing v reakcii na dnešnú správu výrazne posilnili, okolo 18:30 SEČ si pripisovali takmer štyri percentá.

Výkonný riaditeľ Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA) Patrick Ky začiatkom minulého týždňa uviedol, že lietadlá 737 MAX by mohli v Európe začať znovu lietať v prvom štvrťroku budúceho roka.

Ešte minulý týždeň pritom Boeing odhadoval, že by sa lietadlá 737 MAX mohli vrátiť do vzduchu koncom decembra. Dnes však firma uviedla, že v decembri bude schopná obnoviť dodávky lietadiel aerolíniám, ale získať súhlas so zmenami leteckého výcviku bude trvať dlhšie.

Americké letecké spoločnosti American Airlines a Southwest Airlines v piatok oznámili, že s obnovením letov modelu 737 MAX počítajú až začiatkom marca. Odhadujú, že na výcvik a inštaláciu upraveného softvéru budú potrebovať najmenej mesiac.

Boeing 737 MAX spoločnosti Ethiopian Airlines sa tento rok 10. marca zrútil krátko po štarte z etiópskej metropoly Addis Abeby. Na palube bolo 157 ľudí, nikto neprežil.

Rovnaký stroj mal nehodu vlani v októbri, keď lietadlo nízkonákladovej spoločnosti Lion Air so 181 pasažiermi a ôsmimi členmi posádky havarovalo krátko po štarte z letiska v Jakarte. Ani vtedy nešťastie nikto neprežil.

Podľa zistení úradov bol príčinou nešťastia chybný softvér. Prevádzka lietadiel Boeing 737 MAX bola po týchto nehodách po celom svete pozastavená. Boeing tiež prerušil dodávky strojov 737 MAX zákazníkom.

Podnik teraz čelí desiatkam súdnych sporov s rodinami pasažierov, ktorí pri nehodách zahynuli. Firmu tiež vyšetruje americké ministerstvo spravodlivosti a Kongres.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.