Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2019, 15:13

Zamestnanci Huaweiu si rozdelia bonus cez 250 miliónov eur

Bonus, ktorý v prepočte vychádza na viac ako 2800 eur na osobu dostanú za pomoc pri prekonaní amerických sankcií.

Zamestnanci Huaweiu si rozdelia bonus cez 250 miliónov eur
Zdroj: Reuters

Čínsky výrobca telekomunikačných zariadení Huawei zaplatí 90-tisíc zamestnancov bonus v hodnote dvoch miliárd jüanov (258 miliónov eur) za pomoc pri prekonaní amerických sankcií, ktoré okrem iného ohrozujú jeho produkciu inteligentných telefónov.

Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na oznámenie, ktoré dnes kolovalo po sociálnych sieťach. Spoločnosť Huawei pravosť dokumentu potvrdila, vec ale ďalej nekomentovala.

Keď sa bonus rozpočíta na osobu, predstavuje sumu 22-tisíc jüanov (2 842 eur). Spoločnosť tiež oznámila, že 180-tisíc zamestnancov dostane ďalší mesačný plat. Väčšie bonusy podľa agentúry AP dostanú zamestnanci v sektore výroby čipov, vo výskume a vývoji a na miestach súvisiacich s výrobou. Spoločnosť prepracovala svoju radu výrobkov, aby čo najviac znížila závislosť na amerických súčiastkach.

Agentúra Bloomberg priniesla po májovom uvalení amerických sankcií správu, že tisíce vývojárov Huawei pracujú na tri zmeny v nepretržitej prevádzke. Bloomberg tiež na začiatku novembra upozornil na list personalistov vývojárov Huawei Chu Linga, ktorý sa objavil medzi internými správami spoločnosti a obratom bol zmazaný. Chu v ňom upozorňuje na nadčasy a kladie si otázku, či sú prepracovaní inžinieri efektívni.

Spojené štáty firmu Huawei pre podozrenie zo špionáže pre čínsku vládu v polovici mája zaradili na čiernu listinu, čo znamená, že americké podniky potrebujú špeciálne povolenie, ak chcú tejto čínskej firme dodávať svoje produkty.

Washington čínsku spoločnosť tiež vylúčil z budovania mobilných sietí piatej generácie (5G) a k rovnakému postupu nabáda aj svojich spojencov. Huawei obvinenia zo špionáže odmieta. Napriek sankciám Huawei od januára do konca septembra zvýšila tržby medziročne o 24,4 percenta na 610,8 miliardy jüanov.

Najväčší výrobca telekomunikačných zariadení a druhý najväčší výrobca inteligentných telefónov na svete už na konci septembra oznámil, že začal vyrábať základňové stanice pre mobilné siete piatej generácie (5G) bez amerických súčiastok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.