Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2019, 08:33 Aktualizované dňa 14.11.2019 o 08:40

Nemecko sa tesne vyhlo recesii, jeho ekonomika rástla minimálne

Hrubý domáci produkt sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zvýšil o 0,1 percenta.

Nemecká ekonomika sa v treťom štvrťroku tesne vyhla recesii. Hrubý domáci produkt sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zvýšil o 0,1 percenta po poklese 0,2 percenta v období apríl až jún. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil spolkový štatistický úrad.

Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali v priemere pokles HDP o 0,1 percenta. Štatistický úrad tiež revidoval údaje za prvé dva štvrťroky. Doteraz uvádzal, že za druhý štvrťrok ekonomika klesla len o 0,1 percenta. V prvom štvrťroku bol potom rast oproti predchádzajúcim správam vyšší o 0,1 percentuálneho bodu a predstavoval 0,5 percenta.

V medziročnom porovnaní tempo rastu zrýchlilo na pol percenta z 0,3 percenta v druhom štvrťroku. Údaj bol v súlade s očakávaním analytikov.

Podľa štatistikov ekonomiku v medzikvartálnom porovnaní podporila hlavne spotreba. Výdavky domácností aj vlády sa zvýšili. Rástol tiež vývoz, zatiaľ čo dovoz zostal zhruba na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcich troch mesiacoch.

Nemecké hospodárstvo sa v poslednej dobe potýka so slabším globálnym dopytom, ktorý má negatívny vplyv na nemecký export a priemysel. K ťažkostiam nemeckej ekonomiky prispieva obchodný konflikt medzi Spojenými štátmi a Čínou a tiež neistota okolo plánovaného brexitu.

Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe a zároveň najväčším obchodným partnerom Slovenska. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.