Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.11.2019, 11:08 Aktualizované dňa 15.11.2019 o 11:36

Inflácia v eurozóne sa spomalila. Tempo rastu sa prepadá hlbšie pod cieľovú úroveň ECB

Inflácia v eurozóne sa spomalila. Tempo rastu sa prepadá hlbšie pod cieľovú úroveň ECB
Zdroj: Reuters

Medziročná inflácia v eurozóne sa v októbri spomalila na 0,7 percenta z 0,8 percenta v septembri. Ukázali to v piatok spresnené údaje európskeho štatistického úradu Eurostat, ktoré sa zhodujú s rýchlym odhadom.

Tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne sa tak stále prepadá hlbšie pod cieľovú úroveň Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá garantuje cenovú stabilitu pri inflácii tesne pod hranicou 2 percentá.

Na porovnanie, pred rokom, v októbri 2018, bola miera inflácie v euroregióne a úrovni 2,3 percenta.

Medziročná miera inflácie v celej Európskej únii (EÚ) klesla v októbri 2019 na 1,1 percenta z 1,2 percenta v septembri a z 2,3 percenta v predchádzajúcom roku v októbri.

Spomedzi krajín EÚ mali najnižšiu mieru inflácie v októbri na Cypre (-0,5 percenta), v Grécku (-0,3 percenta) a Portugalsku (-0,1 percenta). A naopak, najvyššiu zaznamenali v Rumunsku (3,2 percenta), Maďarsku (3 percentá) a na Slovensku (2,9 percenta).

V porovnaní so septembrom klesla ročná inflácia v 15 členských štátoch EÚ, v ôsmich zostala stabilná a v piatich vzrástla.

V októbri prispeli najviac k medziročnej miere inflácie služby (+0,69 percentuálneho bodu, p. b.), po ktorých nasledovali potraviny, alkohol a tabak (+0,29 p. b.), neenergetické priemyselné výrobky (+0,07 p. b.), zatiaľ čo príspevok cien energií bol záporný(-0,32 p. b.).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.