Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.11.2019, 10:49

Chcú konkurovať Googlu. Japonské firmy vytvoria internetového giganta

Hodnota novovytvoreného podniku sa odhaduje na 30 miliárd dolárov.

Chcú konkurovať Googlu. Japonské firmy vytvoria internetového giganta
Zdroj: Reuters

Internetové firmy Line a Yahoo Japan sa spoja, aby lepšie konkurovali zahraničným rivalom Google a Amazon. Dnes to oznámili ich majitelia - firma Z Holdings, ktorú spravuje japonská SoftBank, a juhokórejská spoločnosť Naver, ktorá má väčšinový podiel v Line.

Hodnota novovytvoreného podniku sa odhaduje na 30 miliárd dolárov a ich spoločné tržby by podľa tlačovej agentúry Kjódó boli vyššie ako tržby najväčšieho japonského internetového maloobchodu Rakuten.

O konečnej cene sa má podľa agentúry AP rozhodnúť v decembri. Obe firmy uviedli, že rozhovory spolu viedli od júna a že dúfajú, že vďaka spojeniu budú môcť ľahšie čeliť konkurencii na prudko sa meniacom trhu a tiež expandovať do oblasti robotiky.

Potom, čo bude obchod, ktorý musia schváliť akcionári oboch podnikov, dokončený, budú akcie Line stiahnuté z burzy.

Yahoo Japan býval podľa agentúry Bloomberg v Japonsku predným internetovým vyhľadávačom a dôležitým hráčom na poli internetového predaja, postupne však začal ustupovať z pozície po prechode užívateľov od klasických počítačov k smartfónom. V súčasnosti má podľa Bloombergu 48 miliónov aktívnych užívateľov denne.

Spoločnosť Line je v Japonsku známa predovšetkým ako poskytovateľ najrozšírenejšej služby pre zasielanie správ, ktorú spustila v roku 2011. V roku 2016 potom uviedla svoje akcie na burzu. V Japonsku má 82 miliónov aktívnych denných používateľov, pôsobí však i na Taiwane a v Thajsku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.