Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2019, 14:46

Budúca recesia zasiahne Európu tvrdšie ako finančná kríza, varujú analytici

Výrazne narástol počet spoločností, ktoré agentúra Moody's považuje za značne rizikové.

Ekonomický pokles vyvolá v Európe vlnu neschopnosti splácať dlhy, varuje ratingová agentúra Moody's. Situácia bude podľa nej ešte horšia ako počas finančnej krízy z rokov 2008 a 2009.

Podiel firiem, ktoré agentúra Moody's hodnotí ratingom B3 (vysoko špekulatívne), sa za posledné tri roky v Európe zdvojnásobil. Hodnotenie tohto stupňa znamená, že agentúra považuje investície do týchto spoločností za značne rizikové.

Väčší podiel problematických firiem znamená, že počas budúceho ekonomického poklesu dôjde v Európe k úpadku mnohých spoločností. Problémov s neschopnosťou splácať dlhy bude výrazne viac ako počas poslednej krízy, informoval s odvolaním sa na vyhlásenie agentúry denník The Daily Telegraph.

K súčasnej situácii podľa denníka prispelo desaťročie rekordne nízkych úrokových sadzieb, dlhy mnohých firiem vďaka "lacným" peniazom vyrástli do astronomických výšok.

​Medzinárodný menový fond (MMF) v októbri varoval, že keby dnes udrela rovnaká kríza ako v roku 2008, až 19 biliónov dolárov (12,6 bilióna eur) korporátnych dlhov, ktoré by firmy nedokázali splácať, by predstavovalo obrovské riziko. Podľa MMF to znamená, že dlhy narobili firmy, ktorých zárobky by nepokryli úroky týchto úverov.

Celosvetový podiel spoločností s vysoko špekulatívnym ratingom B2 či B3 je podľa Moody's na úrovni 50 percent, pričom počas finančnej krízy ich bolo 25 percent. V Európe zostáva tento podiel stále nižší ako v Spojených štátoch.

V októbrovej správe o globálnej finančnej stabilite predstavitelia MMF uviedli, že nárast počtu firiem, ktoré sa púšťajú do finančných rizík, zvyčajne predchádza ekonomické spomalenie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.