Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2019, 16:11

Nemci spravili raziu v kanceláriách ABN Amro. Má odhaliť daňové úniky

ABN Amro minulý rok oznámila, že jej bývalé subjekty sa priamo a nepriamo zúčastnili operácií označovaných ako "cum-ex transakcie".

Nemci spravili raziu v kanceláriách ABN Amro. Má odhaliť daňové úniky
Zdroj: Reuters

Nemecké úrady spravili raziu v kanceláriách banky ABN Amro vo Frankfurte v súvislosti so širším vyšetrovaním možných daňových únikov pri transakciách týkajúcich sa obchodov s akciami a vyplácania dividend. Uviedla to dnes banka s tým, že s úradmi spolupracuje.

Hovorca bankového domu dodal, že nemeckí úradníci kontaktovali kvôli ďalším informáciám aj vedenie banky v Amsterdame. Tam ale kancelárie prehľadané neboli. Nemecká strana informácie odmietla komentovať.

Razia v ABN Amro je súčasťou širšieho vyšetrovania týkajúceho sa mnohých bánk a investorov. Vyšetrovatelia skúmajú ich úlohu v podvodných obchodoch, ktoré sa mali uskutočňovať niekoľko rokov až do roku 2012. dotkla sa niekoľkých krajín v Európe, vrátane Nemecka, Belgicka, Dánska a Rakúska.

Daňový úrad v Dánsku uviedol, že kvôli týmto obchodom prišiel o dve miliardy amerických dolárov (1,8 miliardy eur), v Nemecku sa podvody odhadujú na viac ako päť miliárd eur.

ABN Amro minulý rok oznámila, že jej bývalé subjekty sa priamo a nepriamo zúčastnili operácií označovaných ako "cum-ex transakcie". Dodala však, že jej zapojenie do škandálu bolo obmedzené, napísala agentúra Reuters.

​Cum-ex transakcie súvisia s nárokom majiteľa akcie na dividendu. Podozrivé transakcie sa mali uskutočniť v deň, ku ktorému sa registrujú majitelia akcií, ktorí budú mať právo na vyplatenie dividendy, alebo tesne pred týmto termínom.

Akcie sa môžu predávať buď s nárokom na dividendu pre nového majiteľa, čo sa označuje ako cum, alebo bez nároku, teda ex, čo umožňuje získať vrátenie dane z kapitálových výnosov.

Obchody cum-ex zvyčajne zahŕňajú obchody cez hranice v rámci syndikátu bánk, investorov a hedgeových fondov, aby sa vytvoril dojem mnohých majiteľov, z ktorých každý má nárok na vrátenie dane.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.