Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2019, 00:00

Plynové spory poškodzujú všetkých

Ukrajinci a Rusi sa zrejme do konca roka o preprave plynu nedohodnú. Nedostatok plynu však nehrozí, hovorí v rozhovore pre HN energetický expert Karel Hirman.

Je reálne, že v januári 2020 si pripomenieme situáciu z roku 2009, keď sme veľmi opatrne púšťali plynové sporáky s otázkou, či plyn ešte pôjde? Môžu rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou dospieť až do tohto štádia?
Nemyslím si, že táto situácia nastane. Šťastím je, že sme sa v tomto prípade poučili. Nielen my, ale aj celá Európa. Keď hovoríme o Slovensku, tak to v januári 2009 a to dnešné je z hľadiska plynárenstva úplne inou krajnou. Máme dostatočné prepojenia so susednými sústavami. Zásoby plynu máme na dostatočnej úrovni. Trh je liberalizovaný, celoeurópsky. V Európe máme prebytok plynu. Dostatok bol aj vtedy, ale bol na západ od našich hraníc. A my sme prepojenia na Česko alebo Rakúsko v januári 2009 nemali. Dnes ich už máme v dostatočnej kapacite.

Situácia zatiaľ vyzerá patovo. Ukrajina chce dlhodobejšiu zmluvu a Gazprom poslal list, kde hovorí o tom, že chce novú dohodu, ktorú chcú predĺžiť na rok. Ukrajina nesúhlasí. Ako bude podľa vás vyzerať kontrakt po 31. decembri 2019?
Najrealistickejší scenár je, že do konca roka sa dotknuté strany nedohodnú. Je to šachová partia rozohraná medzi štyrmi zúčastnenými stranami vrátane Európskej komisie a Berlína. Každý hráč si svoju pozíciu vyjasnil alebo ju deklaroval. Gazprom to urobil posledný, čo je paradoxné. Ak sa ku koncu roka nepodpíše nový kontrakt alebo nepredĺži existujúci, tak je de fac

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.