Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2019, 22:24

Spojené štáty začali firmám udeľovať licencie pre obchodovanie s Huawei

Zatiaľ nie je jasné, ktoré produkty môžu americké spoločnosti najväčšiemu výrobcovi telekomunikačných zariadení na svete predávať.

Spojené štáty začali firmám udeľovať licencie pre obchodovanie s Huawei
Zdroj: Reuters

Americké ministerstvo obchodu dnes začalo udeľovať niektorým firmám obmedzené licencie pre obchodovanie s čínskou spoločnosťou Huawei Technologies. Informovala o tom agentúra Reuters.

Washington v máji zaradil túto čínsku spoločnosť na čiernu listinu. V pondelok rezort tretíkrát predĺžil takzvanú dočasnú všeobecnú licenciu, ktorá umožňuje limitované obchodovanie s Huawei, bez ktorého sa nezaobídu operátori prevádzkujúci komunikačné siete na americkom vidieku.

Špeciálne povolenia

"Ministerstvo vydáva tieto obmedzené licencie, ktorými povoľuje limitované a konkrétne vymedzené aktivity, ktoré nepredstavujú významné riziko pre národnú bezpečnosť alebo pre zahraničné záujmy Spojených štátov," uviedol rezort obchodu vo vyhlásení.

Zatiaľ nie je jasné, ktoré produkty môžu americké spoločnosti najväčšiemu výrobcovi telekomunikačných zariadení na svete predávať.

​Čínsky technologický gigant, ktorý je zároveň druhým najväčším výrobcom smartfónov na svete predovšetkým čaká, či licenciu dostane Google, ktorý by potom mohol dodávať svoj operačný systém Android a aplikácie do nových prístrojov Huawei, napísala Reuters.

Internetová spoločnosť Google vec odmietla komentovať. Ministerstvo obchodu firmám okrem povolenia posiela aj uvedomenie o tom, že chce ich obchod s čínskou spoločnosťou zamietnuť. Proti tomu sa firmy môžu odvolať.

Niektoré produkty budú povolené

Minister obchodu Wilbur Ross povedal v utorok v rozhovore s televíziou Fox Business Network, že jeho rezort vybavuje okolo 290 žiadostí o konkrétnu licenciu.

Americký prezident Donald Trump v júni uviedol, že predaj niektorých produktov bude povolený, a predstavitelia vlády firmy obratom vyzvali, aby si požiadali o licencie.

Spojené štáty čínsku firmu obviňujú z krádeží technológií a špionáže pre Peking, čo Huawei popiera. Washington spoločnosť tiež vylúčil z budovania mobilných sietí piatej generácie (5G) a k rovnakému postupu nabáda aj svojich spojencov.

​Spojeným štátom a Číne sa stále nepodarilo dosiahnuť čiastočnú obchodnú dohodu, ktorá by zabránila eskalácii colnej vojny, ktorú dve najväčšie ekonomiky sveta vedú už dlhšie ako rok.

Na čiernej listine spoločnosť Huawei skončila po tom, čo v máji obchodné rokovania medzi Washingtonom a Pekingom skrachovali. Americké spoločnosti nemôžu firmám na tomto zozname dodávať tovar bez špeciálnej licencie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.