Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.11.2019, 08:49

Čínsky prezident o obchodnej vojne: Chceme sa jej vyhnúť, ale sme pripravení aj na odvetu

Spojené štáty a Čína spolu už od minulého roka vedú obchodnú vojnu, v ktorej na seba vzájomne vyrubujú clá.

Čína sa chce so Spojenými štátmi dohodnúť na prvej fáze obchodnej zmluvy a aktívne sa snaží vyhnúť obchodnej vojne. Pokiaľ však bude treba, je pripravená na odvetu, povedal dnes na medzinárodnom ekonomickom fóre v Pekingu čínsky prezident Si Ťin-pching.

"Ak bude treba, budeme sa brániť, ale aktívne pracujeme na tom, aby sme sa obchodnej vojne vyhli. Túto obchodnú vojnu sme nezačali a nie je to niečo, čo chceme," vyhlásil Si v pekinskej Veľkej sieni ľudu.

​Zopakoval, že k dohode s Washingtonom je nutný "vzájomný rešpekt a rovnosť".

Spojené štáty a Čína spolu už od minulého roka vedú obchodnú vojnu, v ktorej na seba vzájomne vyrubujú clá. Zároveň však rokujú o obchodnej dohode. Peking navrhuje, aby Si a jeho americký náprotivok Donald Trump podpísali jej prvú časť začiatkom decembra.

Ďalším dôležitým dátumom v spore oboch najväčších svetových ekonomík, ktorý ohrozuje globálne hospodárstvo, sa podľa pozorovateľov môže stať 15. december.

K tomuto dátumu majú v USA nadobudnúť účinnosť ďalšie clá na čínsky tovar v celkovej ročnej hodnote 156 miliárd dolárov. Podľa agentúry Reuters sa budú vzťahovať okrem iného na elektroniku a na vianočné ozdoby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.