Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.11.2019, 16:02

V Moskve ponúkajú lekárne lieky na úver, s úrokom 23 percent

Pôžička je určená ľuďom, ktorí bezodkladne potrebujú lieky drahšie ako 500 rubľov, čo je približne sedem eur.

V Moskve ponúkajú lekárne lieky na úver, s úrokom 23 percent
Zdroj: Reuters

Ruská sieť lekární Samson-farma začala v spolupráci s bankou MTS poskytovať spotrebiteľské úvery na nákup liekov.

Priamo v lekárni možno vybaviť pôžičku v objeme od 3-tisíc do 300-tisíc rubľov (asi 42 až 4250 eur) na tri mesiace až jeden rok s úrokovou sadzbou 23 percent ročne, uviedol denník Kommersant.

Banka spresnila, že tieto úvery sú zatiaľ dostupné len v niekoľkých moskovských lekárňach. Budúci rok tento experiment vyhodnotí a rozhodne, či ho prípadne rozšíri.

Pôžička je podľa Samson-farmy určená ľuďom, ktorí bezodkladne potrebujú lieky drahšie ako 500 rubľov (asi 7 eur), na ktoré pripadá viac ako štvrtina tržieb siete.

Lekárenský reťazec čaká, že na úvery by mohol prilákať ďalších klientov a zvýšiť zisk o päť až desať percent.

To by sa mohlo hodiť v situácii, keď tento rok prvýkrát od roku 2015 predaje liekov v ruských lekárňach klesli o 1,5 percenta, čo experti považujú za krok vynútený poklesom príjmov obyvateľov.

Kommersant však upozornil, že väčšinu dlhodobo užívaných liekov, na ktoré by sa pôžička najviac hodila, poskytuje štát bezplatne a že veľké nákupy v lekárňach je jednoduchšie zaplatiť bežnou kreditnou kartou.

Samson-farma zahŕňa sedem desiatok lekární v Moskve. Vlani spoločnosť utŕžila 6,7 ​​miliardy rubľov (asi 95 miliónov eur) a zaznamenala čistú stratu takmer 498 miliónov rubľov (asi 7 miliónov eur).

Novým majiteľom siete sa vlani v júli stal Alexander Larin, spojovaný podľa Kommersantu so spoločnosťou Erkafarm, ktorá je s asi 1200 lekárňami pokladaná za tretieho najväčšieho hráča na ruskom trhu, s takmer päťpercentným podielom a obratom vo výške 30 miliárd rubľov (425 miliónov eur) .

Podľa analytikov vlani trh spotrebiteľských úverov v Rusku vzrástol o pätinu a k 1. júlu tohto roka celková výška týchto pôžičiek dosiahla 258 miliárd rubľov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.