Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.11.2019, 17:32

Máme veľmi dobrú šancu uzavrieť dohodu, tvrdí Trump o obchodnej vojne s Čínou

Donald Trump hovorí, že šanca je veľká, ale s podpisom dohody sa neponáhľa.

Máme veľmi dobrú šancu uzavrieť dohodu, tvrdí Trump o obchodnej vojne s Čínou
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump v piatok pre televíziu Fox News uviedol, že Washington a Peking sú už možno blízko uzavretia prvej fázy obchodnej dohody. Zopakoval však, že sa neponáhľa s jej podpisom.

"Máme veľmi dobrú šancu uzavrieť dohodu," povedal Trump televízii.

​Trumpove slová nasledovali po vyhlásení čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý v piatok dopoludnia vyhlásil, že Čína chce dohodu s USA, ale nebude sa báť v prípade potreby "bojovať".

"Chce dohodu viac ako ja," zareagoval Trump. Dodal, že príjmy z ciel na čínsky dovoz priniesli USA neočakávané peniaze. Niektorí analytici však naopak tvrdia, že clá v skutočnosti zaťažujú americké hospodárstvo.

Ani po slovách amerického prezidenta však nie je stále jasné, či obe strany skutočne dosahujú pokrok pri finalizácii prvej fázy obchodnej dohody, ktorú Trump oznámil minulý mesiac.

Čína totiž v rámci dohody žiada zrušenie existujúcich colných sadzieb USA, ale predstavitelia Washingtonu namiesto toho uviedli, že by mohli zvážiť odloženie nového kola ciel, ktoré má nadobudnúť účinnosť 15. decembra.

Americký obchodný konflikt už trvá viac ako rok a má negatívny vplyv aj na svetovú ekonomiku.

Trump v rozhovore pre Fox News vyjadril tiež nesúhlas s návrhom zákona, ktorý schválil americký Kongres na podporu demonštrantov v Hongkongu. Zákon prešiel cez obe komory parlamentu.

"Musíme stáť za Hongkongom, ale stojím tiež za prezidentom Si Ťin-pchingom," dodal Trump.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.