Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2019, 11:28

Cateringový gigant Compass prepustí 4000 ľudí

Spoločnosť Compass zabezpečuje stravovacie služby pre rôzne firmy v Európe, aj školy, nemocnice a športové centrá.

Cateringový gigant Compass prepustí 4000 ľudí
Zdroj: Reuters

Britský cateringový gigant Compass v utorok oznámil, že v nasledujúcich dvoch rokoch plánuje zrušiť až 4000 pracovných miest. Dôvodom je zhoršenie jeho výhľadu po poklese zisku v uplynulom finančnom roku. Vedenie zároveň varovalo pred vplyvom brexitu.

„Počas nasledujúcich dvoch rokov dôjde k zrušeniu nie viac ako 4000 pracovných miest, alebo menej ako jedno percento globálnej pracovnej sily spoločnosti Compass,“ uviedol hovorca po tom, ako firma oznámila pokles ročného zisku.

Spresnil, že na niektorých kľúčových európskych trhoch, ako sú Nemecko, Francúzsko a Británia, došlo k určitému oslabeniu, keďže kľúčoví klienti z výrobného sektora prepúšťajú. Spoločnosť Compass zabezpečuje stravovacie služby pre rôzne firmy v Európe, aj školy, nemocnice a športové centrá. Na celom svete zamestnáva zhruba 600-tisíc ľudí.

Skupina v utorok informovala, že jej čistý zisk za 12 mesiacov do konca septembra 2019 klesol takmer o dve percentá na 1,11 miliardy libier (1,3 miliardy eur) z vlaňajších 1,13 miliardy libier. Tržby pritom vzrástli o viac ako šesť percent na 24,9 miliardy libier.

„Napriek tomuto dobrému výkonu nie sme imúnni voči makro prostrediu,“ uviedol vo vyhlásení riaditeľ Dominic Blakemore, podľa ktorého skupinu „ovplyvnilo zhoršenie dôvery podnikateľov a spotrebiteľov v Európe“ Vzhľadom na tieto trendy preto Compass prijíma okamžité opatrenia v Európe aj inde.

Pokiaľ ide o brexit, spoločnosť varovala pred dôsledkami plánovaného odchodu Británie z Európskej únie (EÚ) koncom januára. „Identifikovali sme jeho potenciálny vplyv na náš potravinový dodávateľský reťazec v Spojenom kráľovstve,“ uviedol Compass.

Poukázal na „potenciálne zvýšené dovozné náklady pre slabšiu libru, znásobené možnými novými dovoznými clami, nedostatkom zamestnancov a v dôsledku toho tlakom na mzdové náklady“. Vedenie dodalo, že tam, kde je to možné, sa snaží absorbovať zvyšovanie cien prostredníctvom zefektívnenia prevádzky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.