Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2019, 13:35

Rokovania medzi Pekingom a Washingtonom budú pokračovať, informovala Čína

Vyjednávači oboch strán sa v utorok dohodli na pokračovaní v rokovaniach, ktoré majú vyriešiť sporné otázky brániace predbežnej dohode.

Najvyšší americkí a čínski vyjednávači spolu v utorok telefonovali. Súhlasili, že budú pokračovať v rokovaniach, aby vyriešili zostávajúce sporné otázky, ktoré bránia predbežnej dohode o ukončení obchodného sporu medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami. Informovali o tom v utorok čínske ministerstvo obchodu a štátne médiá.

Americký prezident Donald Trump minulý mesiac oznámil, že obe strany dosiahli predbežnú dohodu, ale je potrebné ešte dokončiť detaily. Čínsky vicepremiér Liou Che v utorok ráno hovoril telefonicky s americkým obchodným zástupcom Robertom Lighthizerom a ministrom financií Stevenom Mnuchinom, oznámila oficiálna tlačová agentúra Sinchua.

 Podľa Sinchua obe strany diskutovali o "riešení otázok týkajúcich sa hlavných problémov druhej strany, dosiahnutí konsenzu o správnom vyriešení týchto otázok a dohodli sa, že budú pokračovať v komunikácii o zostávajúcich problémoch v rámci konzultácií o prvej fáze dohody".

Americká strana toto oznámenie zatiaľ nepotvrdila. Prišlo po tom, ako čínska vláda vydala v nedeľu smernicu na posilnenie ochrany patentov a duševného vlastníctva a zvýšenie sankcií pre tých, ktorí ich porušujú. Ochrana týchto práv je jednou z kľúčových požiadaviek USA. Investori preto považujú krok Číny za povzbudzujúce znamenie.

​Správa o telefonickom rozhovore však vyvolala v Ázii iba vlažnú reakciu na finančných trhoch. Prezident Trump zaviedol od polovice minulého roka clá na čínsky import v hodnote stoviek miliárd dolárov. Argumentoval pritom, že takéto kroky sú potrebné na získanie skutočných ústupkov od Pekingu.

Zahraničné firmy sa totiž už roky sťažujú, že nemajú rovnaký prístup na čínsky trh ako tamojšie firmy na ich trhy. A za vstup na čínsky trh od nich Peking žiada, aby zdieľali svoju technológiu a know-how s domácimi firmami. Americká administratíva tiež požaduje, aby Čína obmedzila svoju národnú priemyselnú stratégiu, ktorej cieľom je, aby sa čínsky priemysel stal lídrom v nových technológiách, ako je robotika.

​Obe strany voči sebe zaviedli represívne clá, ktoré negatívne ovplyvnili globálny obchod aj hospodársky rast. Trump tiež zakázal zdieľanie niektorých technológií s vybranými čínskymi spoločnosťami.

A vytvára tlak na dosiahnutie dohody hrozbou nových ciel v USA od 15. decembra na množstvo čínskych produktov, ktoré sú často na zozname vianočných nákupov, ako sú smartfóny a notebooky. Trump by však mohol posunúť tento termín, rovnako ako v októbri, aby mal viac času na rozhovory.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.