Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2019, 14:51

Analýza FEDu: Trumpove clá platia Američania, nie Číňania

Ak by čínske firmy absorbovali náklady na zvýšené clá, museli by svoje ceny znížiť až o 20 percent.

Analýza FEDu: Trumpove clá platia Američania, nie Číňania
Zdroj: Reuters

Keď vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila vlani clo na čínsky dovoz, tvrdila, že dodatočné náklady ponesie Čína. Aby sa ceny čínskych výrobkov v amerických obchodoch nezmenili ani po pripočítaní 25 percentných ciel, museli by čínske firmy výrazne zlacniť. Ceny, ktoré čínski dodávatelia účtujú svojim americkým odberateľom, sa však takmer nepohli.

V praxi to znamená, že dodatočné náklady na clá, ktoré podľa odhadov predstavujú ročne zhruba 40 miliárd amerických dolárov, nesú firmy v USA a teda aj americkí zákazníci, vyplýva zo štúdie Federálnej banky (Fed) v New Yorku .

Kvôli americko-čínskej obchodnej vojne americký Úrad colnej a hraničnej ochrany (CBP) zvyšuje dovozné ceny čínskeho tovaru pri vstupe do krajiny až o 25 percent.

Ak by čínske firmy absorbovali tieto náklady, museli by svoje ceny znížiť až o 20 percent, aby boli na úrovni, ktorá by americkým výrobcom, veľkoobchodu aj maloobchodníkom umožnila udržiavať ich vlastné ceny a zisky stabilné. To sa však podľa americkej centrálnej banky nedeje.

Údaje o dovoze z obdobia od júna 2018 do septembra 2019 ukazujú, že dovozné ceny klesli len o dve percentá. To je v súlade s poklesom cien, ktorý bol zaznamenaný v mnohých iných krajinách vplyvom spomalenia rastu globálneho obchodu, uvádza štúdia.

"Pokračujúca stabilita dovozných ciel čínskeho tovaru znamená, že clá musia zaplatiť americké firmy a spotrebitelia," napísal tím výskumníkov. Štúdia neodhaduje, ako sú tieto náklady rozdelené medzi firmy a koncových spotrebiteľov, teda ako znižujú zisky amerických predajcov čínskeho tovaru alebo zvyšujú ceny v obchodoch.

​Výskumníci však zistili, že Čína dopad vyšších ciel pociťuje. Podiel Číny na dovoze strojov a elektrických zariadení do USA sa od roku 2017 znížil o dva percentuálne body. Podiel na dovoze elektroniky o šesť percentuálnych bodov.

Tento podiel v prípade strojového zariadenia prevzali Európa a Japonsko a v prípade elektroniky a elektrického zariadenia Malajzia, Južná Kórea, Taiwan a Vietnam. Výskum sa nezaoberal tým, aký veľký podiel na trhu mohli získať dodávatelia z USA ani tým, či ceny z iných krajín sú vyššie ako z Číny.

Skutočnosť, že ceny čínskeho tovaru v dolároch neklesli, tiež znamená, že zhruba desaťpercentný pokles hodnoty čínskej meny od prvého zavedenia ciel nevyužili vývozcovia k udržaniu konkurenčnej výhody, ako tvrdia niektorí americkí úradníci. Namiesto toho oslabenie meny slúži čínskym vývozcom na podporu zisku, uvádza podľa agentúry Reuters správa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.