Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2019, 17:36

Ruský gigant vyčlení na odškodnenie za kontaminovanú ropu miliardy rubľov

Ku kontaminácii ropy v ropovode Družba došlo koncom apríla tohto roka.

Ruský gigant vyčlení na odškodnenie za kontaminovanú ropu miliardy rubľov
Zdroj: Reuters

Ruský monopolný prevádzkovateľ ropovodov Transnefť vyčlenil na kompenzácie súvisiace s kontamináciou ropy v ropovode Družba približne 23 miliárd rubľov (325,99 milióna eur). Uviedla to spoločnosť koncom tohto týždňa, keď zverejnila kvartálne výsledky.

Ku kontaminácii ropy v ropovode Družba došlo koncom apríla tohto roka, keď sa do ropovodu dostala surovina znečistená organickými chloridmi.

​Tie sa používajú pri ťažbe ropy, pred dodávkou ropy ropovodom je ich však potrebné odstrániť, pretože by mohli ohroziť zariadenia rafinérií. V dôsledku znečistenia Družby európski zákazníci odber ruskej ropy na nejaký čas zastavili.

Firma Transnefť neskôr prisľúbila, že odškodní ruské a kazašské firmy, ktorých ropa bola kontaminovaná. Tie sa tak môžu dohodnúť na kompenzáciách so svojimi zákazníkmi. Minulý mesiac Transnefť podpísala prvú takúto dohodu o urovnaní s Lukoilom pokrývajúcu Maďarsko a Slovensko.

Informácie o objeme financií určených na kompenzácie zverejnila Transnefť súbežne s hospodárskymi výsledkami za 3. štvrťrok. Ako uviedla, čistý zisk dosiahol 38,2 miliardy rubľov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to znamená pokles takmer o 52 %.

Tržby sa však mierne zvýšili. Dosiahli 272,5 miliardy rubľov oproti 252,7 miliardy rubľov v 3. kvartáli minulého roka.

(1 EUR = 70,5544 RUB)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.