Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2019, 11:15

Rusko katastroficky vymiera. Ekonomiku majú zachrániť milióny migrantov

  • Už štvrtý rok v rade je počet narodených nižší ako počet zomretých. 
  • Tento rok by malo obyvateľstvo dosiahnuť necelých 147 miliónov.
  • OSN odhaduje, že do konca storočia hrozí, že počet obyvateľov Ruska klesne pod 100 miliónov.
Rusko katastroficky vymiera. Ekonomiku majú zachrániť milióny migrantov
Zdroj: Reuters

Rusko ďalej vymiera, len tento rok zrejme stratí vyše 200-tisíc obyvateľov. Vláda hovorí o katastrofe a prezident Vladimir Putin sľubuje miliardy na podporu pôrodnosti. Zároveň však v Moskve plánujú prilákať do krajiny ďalšie milióny zahraničných robotníkov.

​​Už štvrtý rok v rade je počet narodených nižší ako počet zomretých. Ruská populácia ubúda "katastroficky," povedala podpredsedníčka vlády Taťána Golikovová.

​​Tento rok by malo obyvateľstvo dosiahnuť necelých 147 miliónov. Toto číslo však zahŕňa aj 2,3 milióna ľudí žijúcich na polostrove Krym, ktorý Rusko zobralo Ukrajine. Túto anexiu z roku 2014 medzinárodné spoločenstvo neuznáva.

Druhá demografická kríza

OSN odhaduje, že do konca storočia hrozí, že počet obyvateľov Ruska klesne pod 100 miliónov. Dôvodom je okrem nízkej pôrodnosti aj emigrácia mnohých Rusov, ktorí z politických i ekonomických dôvodov utekajú hlavne do strednej a západnej Európy.

Podľa francúzskeho rozhlasu RFI tak Rusko možno čaká "druhá demografická kríza". Tej prvej čelilo v 90. rokoch 20. storočia, kedy zrútený komunistický režim vystriedal divoký kapitalizmus.

Rusi vtedy prešli politickým, hospodárskym, sociálnym aj psychologickým otrasom. Okrem iného klesla pôrodnosť, čo v kombinácii s vysokou úmrtnosťou spôsobilo, že krajina stratila niekoľko miliónov obyvateľov.

Demografický prepad 90. rokov má leví podiel aj na tom súčasnom. Dnes totiž do plodného veku dorastá vtedy narodená generácia. A tá je jednoducho málo početná na to, aby zabezpečila prirodzenú obnovu populácie. Napriek tomu, že z iného uhľa pohľadu privádza potomkov na svet pomerne dosť.

Ďalších desať miliónov migrantov

Terajšiu pôrodnosť však pridusily aj hospodárske problémy, ktoré Rusko sužujú od roku 2014. Pracujúcim stagnujú príjmy a rubeľ oslabuje. "Morálku mladých párov" tak podľa RFI podlamuje "strata dôvery v budúcnosť".

Ekonomické ťažkosti tiež sťažujú Rusku vábenie prisťahovalcov zo strednej Ázie, Kaukazu či Ukrajiny. Len vďaka nim sa niekoľko rokov darilo počet obyvateľov stabilizovať. A hlavne lepiť diery na pracovnom trhu. V nasledujúcich šiestich rokoch by Kremeľ rád prilákal ďalších až desať miliónov migrantov, uviedol ruský hospodársky denník Kommersant.

Ruský autoritársky režim chce zároveň pokračovať v politike podpory pôrodnosti, ktorú s určitým úspechom realizuje od roku 2000. Putin z nej urobil jednu z priorít svojho nového prezidentského mandátu. V najbližších troch rokoch na ňu plánuje minúť vyše osem miliárd eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.