Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2019, 13:18 Aktualizované dňa 02.12.2019 o 14:06

Časť najdrahšieho ruského plynovodu Sila Sibíri dnes uviedli do prevádzky

Sila Sibíri má pomôcť Moskve zmierniť závislosť od európskych trhov.

Časť najdrahšieho ruského plynovodu Sila Sibíri dnes uviedli do prevádzky
Zdroj: Reuters

Prezidenti Ruska a Číny Vladimír Putin a Si Ťin-pching dnes prostredníctvom telemostu zahájili prevádzku plynovodu Sila Sibíri, prvého medzi oboma štátmi. Podľa Putina sa tým strategická spolupráca oboch krajín dostáva na novú úroveň a zvýši do roku 2024 hodnotu vzájomného obchodu na 200 miliárd amerických dolárov ročne. Plynovod napája Čínu na sibírske náleziská zemného plynu.

Sila Sibíri je s nákladmi 55 miliárd dolárov doteraz najdrahším ruským plynovodom. Do prevádzky bola spustená časť dlhá 2157 kilometrov. Vo finále by mal plynovod merať ešte o takmer tisíc kilometrov viac.

Ruský plynárenský gigant Gazprom už v roku 2014 podpísal dohodu o dodávkach plynu do Číny plynovodom Sila Sibíri po dobu 30 rokov v hodnote zhruba 400 miliárd dolárov.

Nový plynovod je "rozsahom bezprecedentný a vysoko technologický projekt", povedal Putin. Pre Moskvu je dôležitý aj tým, že plyn bude zásobovať aj spracovateľské podniky na ruskom Ďalekom východe. Dnes otvorená vetva plynovodu bola vybudovaná s predstihom, do prevádzky mala byť pôvodne uvedená 20. decembra.

Podľa západných analytikov je plynovod Sila Sibíri strategickým projektom, ktorý znižuje závislosť Ruska na západných energetických trhoch. Svojich európskych partnerov ale Moskva neopúšťa, onedlho otvorí plynovod Nord Stream 2 spájajúci Rusko s Nemeckom, v januári má byť uvedený do prevádzky ďalší plynovod zásobujúci ruským plynom Turecko. Obidva projekty míňajú tradične tranzitný štát Ukrajinu, s ktorou Rusko udržuje od roku 2014 po anexii Krymu a povstania v Donbase mrazivé styky.

​Čína nové dodávky plynu z Ruska spája s pozdvihnutím ekonomického potenciálu severovýchodnej časti krajiny, ktorá doteraz svoje energetické potreby pokrývala ťažbou uhlia. Dôsledkom môže byť aj obmedzenie dovozu skvapalneného zemného plynu (LNG). Rusko sa v súboji s Turkménskom a Austráliou stáva pre Peking kľúčovým energetickým dodávateľom a posilňuje jeho pozície v obchodnej vojne s USA, napísala agentúra Reuters.

O cene novododávaného plynu do Číny sa ruské zdroje oficiálne nezmieňujú. Podľa viceprezidenta firmy PetroChina Ling SIAA je cena mierne nižšia, než v prípade dovozov z Turkménska. Počíta sa navyše s tým, že s rastúcimi odberovými objemami sa môže ďalej znižovať. Do roku 2025 by sa mali potreby Číny podľa analytikov zvýšiť o polovicu a sibírsky plyn by mal pokrývať desatinu celkovej čínskej spotreby.

"Rozvoj čínsko-ruských vzťahov je a vždy bude prioritou zahraničnej politiky oboch našich krajín," povedal dnes pri zahájení prevádzky Si Ťin-pching. "Ide o historický projekt, ktorý je príkladom hlbokej integrácie a vzájomne výhodnej spolupráce," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.