Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2019, 15:19

Trump obnoví clá na oceľ a hliník z Argentíny a Brazílie

Spojené štáty pôvodne zaviedli nové clá na dovoz ocele a hliníka 23. marca minulého roka.

Trump obnoví clá na oceľ a hliník z Argentíny a Brazílie
Zdroj: Reuters

Prezident USA Donald Trump dnes oznámil, že Spojené štáty okamžite znovu zavedú clá na oceľ a hliník dovážané z Argentíny a Brazílie. Prezident to uviedol na svojom twitterovom účte.

"Brazília a Argentína masívne devalvovali svoju menu, čo nie je dobré pre našich poľnohospodárov," napísal Trump a dodal: "S okamžitou platnosťou obnovím sadzby na všetku oceľ a hliník dodávanej z týchto krajín do Spojených štátov."

Spojené štáty zaviedli nové clá na dovoz ocele a hliníka 23. marca minulého roka. Odôvodnili to obavami z ohrozenia národnej bezpečnosti. Dovoz ocele od tej doby podliehal 25-percentnému clu, na dovoz hliníka sa vzťahovala prirážka vo výške desiatich percent.

Európska únia, Kanada i Mexiko mali sprvu výnimku, od prvého júna 2018 sa ale opatrenie začalo vzťahovať aj na nich. S niekoľkými štátmi boli dohodnuté iné, necolné opatrenia obmedzujúce ich dovoz do USA, ako sú kvóty. Trump potom koncom minulého augusta niektorým krajinám vrátane Argentíny a Brazílie povolil z tohto opatrenia úľavy.

Obe latinskoamerické krajiny sa v posledných dvoch rokoch stretávajú s pádom svojich mien. Brazílsky real sa minulý týždeň prepadol na rekordné minimum voči americkému doláru, tento rok na neho stratil takmer desať percent. Argentínske peso stratilo v roku 2019 takmer 60 percent svojej hodnoty voči doláru.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.