Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2019, 11:32

Washington pohrozil Únii ďalšími clami, ak nekončí podporu pre Airbus

Spor týkajúci sa nelegálnej pomoci pre výrobcov lietadiel Boeing a Airbus medzi USA a EÚ trvá už 15 rokov.

Washington pohrozil Únii ďalšími clami, ak nekončí podporu pre Airbus
Zdroj: Reuters

USA pohrozili Európskej únii (EÚ) v spore týkajúcom sa nedovolenej štátnej pomoci pre výrobcu lietadiel Airbus ešte vyššími clami na európske produkty.
V pondelok to oznámila kancelária amerického obchodného splnomocnenca Roberta Lighthizera.

Dôvodom je rozhodnutie Svetovej obchodnej organizácie (WTO), že EÚ ešte stále úplne neukončila nelegálnu podporu pre Airbus. Potvrdila tak, že USA môžu zachovať svoje odvetné clá.

Spor týkajúci sa nelegálnej pomoci pre výrobcov lietadiel Boeing a Airbus medzi USA a EÚ trvá už 15 rokov. WTO už rozhodla o nelegálnosti pomoci pre Airbus od štátov EÚ a uviedla, že USA môžu ako kompenzáciu zaviesť clá na tovary z EÚ v hodnote 7,5 miliardy amerických dolárov (6,80 miliardy eur).

​Americká vláda uvažuje o zvýšení a prijatí dodatočných ciel. Lighthizer zverejní ďalšie informácie týkajúce sa zámerov Washingtonu ešte tento týždeň. Dôvodom je v pondelok zverejnené rozhodnutie WTO, že EÚ sa nepodarilo dokázať, že zmeny, ktoré uskutočnila, sú v súlade s nariadeniami WTO.

To znamená, že zostáva platné rozhodnutie WTO zo začiatku októbra, podľa ktorého USA môžu prijať za túto neoprávnenú podporu clá na dovoz z EÚ. Únia tvrdila, že urobila 18 zmien, vďaka ktorým vyriešila obvinenie z nelegálnych subvencií pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus. Opatrenia sa týkali úverov štyroch členských krajín (Nemecka, Francúzska, Španielska a Británie) na financovanie vývoja lietadiel A380 a A350-XWB.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.