Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2019, 14:42

Francúzi sa ohradili voči amerických clám

Spojené štáty v pondelok večer pohrozili Francúzsku zavedením nových ciel.

Francúzi sa ohradili voči amerických clám
Zdroj: Reuters

Francúzsko požaduje, aby Európska únia (EÚ) razantne zareagovala, ak USA prijmú clá ako odvetu za francúzsku digitálnu daň. "Včera sme kontaktovali Európsku komisiu, aby sme zaistili, že v prípade nových amerických sankcií Európa zareaguje, že prijme razantnú odpoveď," povedal v utorok francúzsky minister financií Bruno Le Maire pre rozhlasovú stanicu Radio Classique. Dodal však, že je potrebné sa tomuto konfliktu vyhnúť, poškodil by totiž obchod, rast a politickú stabilitu.

Spojené štáty v pondelok večer pohrozili Francúzsku zavedením nových ciel. Dôvodom je francúzska daň z digitálnych služieb, ktorá podľa nich cielene diskriminuje americké internetové koncerny, ako sú Amazon, Google a Facebook.

Uvádza sa to v pondelkovej správe Úradu amerického obchodného splnomocnenca (USTR), v ktorej sa navrhuje ako odvetné opatrenie zavedenie ciel až do výšky sto percent na francúzske tovary v hodnote 2,4 miliardy dolárov (2,18 miliardy eur).

Francúzsko je proti 

Le Maire zdôraznil, že Francúzsko nesúhlasí s týmto názorom Washingtonu a prípadné sankcie považuje za neprijateľné. Takzvaná digitálna daň sa podľa neho týka amerických firiem, ale aj čínskych či európskych.

Le Maire takisto poukázal na návrh Organizácie pre hospodársky rozvoj a spoluprácu (OECD) týkajúci sa zdanenia internetových koncernov. Ak USA tento návrh, ktorý zohľadňuje americké záujmy, neprijmú, porušia tým dohodu medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Na augustovom summite skupiny G7 Macron oznámil, že spoločne s Trumpom dospeli ku kompromisu, ktorý má zabrániť konfliktu medzi oboma krajinami. Súčasťou dohody bolo, že do januára 2020 sa má na úrovni OECD prijať globálny rámec týkajúci sa zdaňovania digitálnych koncernov. OECD predložila návrh už v októbri.

Reakcia Únie

Európska únia (EÚ) bude konať a zareaguje jednotne v prípade, ak by Spojené štáty v spore týkajúcom sa digitálnej dane prijali sankcie proti Francúzsku, uviedol hovorca Európskej komisie (EK) pre obchod Daniel Rosario.

EK je v úzkom kontakte s francúzskou vládou a zvažuje ďalší postup, dodal Rosario. Zdôraznil, že EK chce, aby sa záležitosť vyriešila "priateľsky", ale môže ju tiež predložiť na posúdenie Svetovej obchodnej organizácii (WTO).

Dôvodom sporu je francúzska digitálna daň. Washington ju kritizuje a tvrdí, že cielene diskriminuje americké internetové koncerny, ako sú Amazon, Google a Facebook. USA v pondelok pohrozili, že ako odvetu môžu zaviesť clá až do výšky sto percent na francúzske tovary v hodnote 2,4 miliardy dolárov (2,18 miliardy eur).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.