Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2019, 11:11

OSN potrebuje vyzbierať rekordných 29 miliárd dolárov. Je to najviac od druhej svetovej vojny

Organizácia očakáva, že na humanitárnu pomoc bude doslova životne odkázaných 109 miliónov ľudí.

OSN potrebuje vyzbierať rekordných 29 miliárd dolárov. Je to najviac od druhej svetovej vojny
Zdroj: Reuters

OSN v stredu vyhlásila humanitárnu výzvu na zozbieranie takmer 29 miliárd dolárov (26 miliárd eur), pretože z dôvodu zmeny klímy a pretrvávajúcich konfliktov budú v roku 2020 naliehavú pomoc potrebovať desiatky miliónov ľudí vo svete. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Podľa OSN bude v roku 2020 určitú formu núdzovej pomoci vrátane potravín, prístrešia a zdravotnej starostlivosti potrebovať odhadom 168 miliónov ľudí na celom svete.

Koordinátor OSN pre núdzové situácie Mark Lowcock uviedol, že toto číslo predstavuje "rekord v novodobej ére", pričom objasnil, že ide o obdobie od druhej svetovej vojny.

Lowcock vysvetlil, že potreby naďalej stúpajú - čiastočne aj preto, že "konflikty sú stále zdĺhavejšie a intenzívnejšie". Upozornil tiež, že ozbrojenci "úplne ignorujú humanitárne právo", čo má za následok, že civilisti, ktorí sa ocitli v konflikte, sú častejšie nútení opustiť svoj domov a sú viac psychicky traumatizovaní. Dodal, že neustále stúpa aj počet útokov na školy a zdravotnícke zariadenia.

Lowcock tiež uviedol, že zmena klímy vyvoláva extrémne poveternostné javy - najmä sucho a záplavy -, ktoré vedú k stavom núdze v humanitárnej oblasti.
"Krutou pravdou je, že rok 2020 bude pre milióny ľudí zložitý,“ upozornil Lowcock.

OSN očakáva, že na humanitárnu pomoc bude doslova životne odkázaných 109 miliónov z očakávaných 168 miliónov ľudí, ktorí podľa odhadov OSN budú v roku 2020 potrebovať pomoc.

Za krajiny, ktoré sú najviac v núdzi, označila OSN Jemen a Sýriu, kam by mala putovať pomoc v hodnote viac ako troch miliárd dolárov. Potreby na humanitárnu pomoc zasa najviac vzrástli vo Venezuele: kým koncom roku 2018 táto krajina potrebovala pomoc v objeme 740 miliónov dolárov, ďalšie zhoršenie ekonomickej i sociálnej krízy tam viedlo k zdvojnásobeniu potrieb pre rok 2020 - na 1,35 miliardy dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.