Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2019, 14:17

Dcérske banky niekoľkých gigantov budú kvôli brexitu pod dohľadom Lagardeovej

Niektoré banky presúvajú pred brexitom svoje centrály na kontinent.

Dcérske banky niekoľkých gigantov budú kvôli brexitu pod dohľadom Lagardeovej
Zdroj: Reuters

Európska centrálna banka (ECB) začne od budúceho roka dohliadať na dcérske banky niekoľkých gigantov globálneho investičného bankovníctva, ktorí pred brexitom presúvajú svoje centrály na kontinent. Informovala o tom v stredu ECB.

„Vzhľadom na brexit sa očakáva, že štyri veľké banky - UBS Europe, JP Morgan, Morgan Stanley Europe Holding a Goldman Sachs Bank Europe, významne zvýšia svoje podnikateľské aktivity (na kontinente), a preto budú pod priamym dohľadom ECB,“ uviedla banka vo svojom vyhlásení.

Celkovo tak bude ECB dohliadať na 117 veriteľov od budúceho roka. To je pokles zo 119 na začiatku tohto roka, pretože niekoľko bánk už nespĺňa kritériá pre dohľad.

Banky priamo kontrolované ECB sú vo všeobecnosti stále väčšie a komplexnejšie, aj keď počet inštitúcií, na ktoré priamo dohliada, mierne klesol, uvádza sa vo vyhlásení.

V apríli ECB oznámila, že zvýši poplatky, ktoré účtuje bankám za dohľad, a to o 20 percent. Dôvodom sú náklady spojené s prípravou na odchod Británie z Európskej únie (EÚ) vo výške 576 miliónov eur.

Okrem zmien spojených s brexitom bude ECB od budúceho roka dozerať aj na taliansku Cassa Centrale Banca - Credito Cooperativo. Tá vzišla z konsolidácie v družstevnom bankovom sektore krajiny, ktorú vyvolali zmeny v zákonoch.

Na druhej strane sa tri nemecké rozvojové banky LBBW, Landwirtschaftliche Rentenbank a NRW.BANK po úspešnej lobistickej kampani vrátia späť pod vnútroštátnú kontrolu Nemeckého úradu pre bankový dohľad (BaFin).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.