Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2019, 16:55 Aktualizované dňa 06.12.2019 o 17:32

Členovia OPEC sa dohodli na prehĺbení ťažobných škrtov

Výraznejšie obmedzenia produkcie vstúpia do platnosti 1. januára 2020, pričom budú platiť prvé tri mesiace roka.

Členovia OPEC sa dohodli na prehĺbení ťažobných škrtov
Zdroj: Reuters

Štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ich spojenci na čele s Ruskom, ktorí spolu tvoria zoskupenie OPEC+, sa na piatkovej schôdzke vo Viedni dohodli, že súčasný program obmedzovania ťažby prehĺbia o ďalších 500.000 barelov denne (1 barel = 159 litrov). Dodatočné produkčné škrty budú platiť v 1. kvartáli budúceho roka.

V oficiálnom vyhlásení štátov OPEC+ sa uvádza, že "ministri energetiky z členských krajín OPEC+ sa v piatok v centrále OPEC vo Viedni rozhodli pre dodatočné ťažobné škrty na úrovni 500-tisíc barelov denne, a to s platnosťou od 1. januára 2020".

Rozsah obmedzenia ťažby (vychádza z produkcie za október 2018) tak dosiahne 1,7 milióna barelov denne oproti terajšiemu programu, ktorý ťažbu oproti októbru 2018 redukuje o 1,2 milióna barelov denne.

Skupina OPEC+ zároveň vo vyhlásení dodala, že okrem toho "niektoré členské krajiny, najmä Saudská Arábia, budú pokračovať vo svojom programe dobrovoľného obmedzovania produkcie", čo znamená, že celkový objem ťažby by mohol klesnúť v porovnaní s októbrom 2018 až o 2,1 milióna barelov denne. Dôležité však bude aj plnenie dohodnutého rozsahu redukcie zo strany jednotlivých štátov.

Nové produkčné škrty budú platné počas prvých troch mesiacov budúceho roka, pričom štáty OPEC+ sa opätovne zídu na mimoriadnej schôdzke 6. marca. Na nej by mali zhodnotiť vývoj na trhu a rozhodnúť o ďalšom smerovaní produkcie.

Na novom objeme redukcie ťažby sa väčšinou, až dvomi tretinami, budú podieľať štáty OPEC a v rámci nich Saudská Arábia. Práve rozdelenie ďalších škrtov bolo najnáročnejším bodom rokovaní.

Ceny ropy zareagovali na rozhodnutie OPEC+ rastom, podľa analytikov je však otázne, ako dlho to vydrží. Zvýšenie cien ropy totiž vyhovuje aj producentom v Spojených štátoch, ktoré nie sú členom OPEC+. Americkí producenti zvyšujú ťažbu aj pri nižších cenách a ich rast ťažbu z bridlicových ložísk v USA ešte podporí.

Okrem USA navyše na trhy dodávajú ropu aj Kanada, Brazília, Nórsko a Guyana. Zvýšenie ich produkcie by tak mohlo predpokladaný prínos dodatočnej redukcie ťažby zo strany OPEC+ vymazať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.