Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2019, 09:53

Boeing zaplatí takmer štyri milióny dolárov za montáž chybných súčiastok

Verdikt sa týka strojov modelového radu 737 NG.

Boeing zaplatí takmer štyri milióny dolárov za montáž chybných súčiastok
Zdroj: Reuters

Americký výrobca leteckej techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milióna dolárov za montáž chybných súčiastok do 133 lietadiel.

V piatok o tom rozhodol americký Federálny úrad pre letectvo (FAA). Verdikt sa týka strojov modelového radu 737 NG (Next Generation). FAA predpokladá podobné nedostatky aj pri strojoch MAX, ktoré postretli dve smrteľné letecké nehody a nesmú do vzduchu.

Podľa FAA Boeing nedohliadol na dodávateľov, aby sa riadili firemným systémom kontroly kvality.

Konkurentovi európskeho Airbusu tiež vyčíta, že stroje prihlásil na záverečnú kontrolu leteckej spôsobilosti, hoci vedel, že obsahujú chybné komponenty.

Boeing pochybenia nepriznal, uviedol však, že si je obáv FAA vedomý. Firma má teraz 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, alebo sa odvolala.

Boeing uviedol, že vec preskúma. Dodal tiež, že sa mu nedostatky už podarilo odstrániť pri strojoch NG.

V prípade MAX sa ešte konajú kontroly, aby mohli byť všetky chybné súčiastky nahradené. V piatok oznámená pokuta sa týka len radu NG, o možných pochybeniach u rady MAX úrad zatiaľ nerozhodol.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.