Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.12.2019, 15:23

Ceny ropy rástli. Spôsobili to plány OPEC-u

Krajiny sa dohodli, že ešte viac obmedzia ťažbu ropy.

Ceny ropy rástli. Spôsobili to plány OPEC-u
Zdroj: Reuters

Ceny ropy vzrástli v závere piatkového (6. 12.) obchodovania o viac než 1 % a ešte výraznejší rast zaznamenali za celý týždeň. Trhy podporilo najmä rozhodnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov znížiť na začiatku budúceho roka ťažbu ešte viac, než ju obmedzujú v rámci súčasného programu.

OPEC a štáty mimo ropného kartelu na čele s Ruskom, ktoré spolu tvoria zoskupenie OPEC+, sa na piatkovej schôdzke vo Viedni dohodli, že súčasný program obmedzovania ťažby prehĺbia o ďalších 500-tisíc barelov denne (1 barel = 159 litrov). To znamená, že produkčné škrty v porovnaní s októbrom 2018, z ktorého sa pri určovaní objemu ťažby vychádza, dosiahnu 1,7 milióna barelov denne.

Dodatočné produkčné škrty budú platiť v 1. kvartáli budúceho roka. Producenti sa zároveň dohodli, že sa opätovne zídu na mimoriadnej schôdzke 6. marca. Na nej by mali zhodnotiť vývoj na trhu a rozhodnúť o ďalšom smerovaní produkcie.

Na to ihneď zareagovali trhy s ropou. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári vzrástla o jeden dolár (1,58 percenta) a obchodovanie v piatok uzatvorila na úrovni 64,39 dolára (58,04 eura) za barel. Za celý týždeň sa cena Brentu zvýšila o tri percentá.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s januárovým kontraktom dosiahla v závere piatkového obchodovania 59,20 dolára za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 77 centov (1,32 percenta). To prispelo k výraznému rastu za celý týždeň, ktorý dosiahol približne sedem percent. Bolo to najvýraznejšie tempo rastu od júna tohto roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.