Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.12.2019, 17:05

Zomrel Paul Volcker, dvojmetrový bankár so štatútom celebrity a bývalý šéf Fed-u

Volcker začiatkom 80. rokov prudkým zvýšením úrokových sadzieb zastavil dvojcifernú infláciu v USA.

Zomrel Paul Volcker, dvojmetrový bankár so štatútom celebrity a bývalý šéf Fed-u
Zdroj: Reuters

Vo veku 92 rokov zomrel bývalý šéf americkej centrálnej banky (Fed) Paul Volcker. Informovali o tom dnes americké médiá. Podľa agentúry Reuters bol Volcker prvým americkým centrálnym bankárom, ktorý získal štatút celebrity.

Volcker stál na čele Fedu v rokoch 1979 až 1987. Preslávil tým, že začiatkom 80. rokov prudkým zvýšením úrokových sadzieb zastavil dvojcifernú infláciu v Spojených štátoch. Neskôr pôsobil ako kľúčový finančný poradca prezidenta Baracka Obamu a podieľal sa na sprísnenie regulácie bankového sektora po globálnej finančnej kríze.

​Známe je najmä "Volckerove pravidlo", ktoré bankám výrazne obmedzilo možnosť obchodovania na vlastný účet. Po nástupe prezidenta Donalda Trumpa, ktorý je zástancom menších regulácií, sa však začalo pracovať na revízii tohto pravidla.

Volcker meral viac ako dva metre, fajčil lacné cigary, nosil staré obleky a hovoril hrmotným barytónom. Vytváral tak okolo seba mystickú atmosféru, ktorá zastrašovala kongresmanov a dokonca aj prezidentov, píše Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.