Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.12.2019, 10:48

Centrálne banky sú v pasci. Na boj s budúcou recesiou im nezostávajú nástroje

  • Počas desaťročného boja s následkami finančnej krízy si popredné svetové centrálne banky "vystrieľali muníciu".
  • Na zvládnutie budúcej recesie im zostáva len minimum nástrojov.
  • Nemajú napríklad priestor pre ďalšie znižovanie úrokových sadzieb alebo pumpovanie peňazí prostredníctvom nákupu dlhopisov, varuje Bloomberg.

Globálna ekonomika spomaľuje a odborníci varujú, že kvôli rizikám, ako sú napríklad obchodné vojny, by sa v dohľadnej budúcnosti mohla prehupnúť cez hranu recesie. Lenže na rozdiel od krízy v roku 2008 centrálne banky popredných svetových ekonomík nie sú v kondícii, aby jej mohli čeliť.

A to najmä čo sa týka znižovania úrokových sadzieb, ktorými sa centrálne banky snažia hospodárstva "nakopnúť" napríklad počas ekonomického spomalenia. Manévrovací priestor bánk je však teraz oveľa užší ako pred desiatimi rokmi.

Veľká časť úrokových sadzieb svetových centrálnych bánk sa buď pohybuje okolo historického minima, alebo rovno v negatívnom pásme. Je to výsledok viac ako 750 jednotlivých znížení od krízového roku 2008, píše agentúra Bloomberg.

Výnimkou nie sú ani centrálne banky kľúčových svetových ekonomík. Novembrová štúdia washingtonského think-tank

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.