Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.12.2019, 11:31

Rast britskej ekonomiky bol v októbri najslabší za takmer sedem rokov

Britskej ekonomike sa v lete podarilo vyhnúť predbrexitovej recesii, keď v treťom štvrťroku medzikvartálne vzrástla o 0,3 percenta. Odvtedy sa však spomalila.

Rast britskej ekonomiky bol v októbri najslabší za takmer sedem rokov
Zdroj: Reuters

Tempo rastu britskej ekonomiky sa spomalilo a v októbri bolo najnižšie za takmer sedem rokov. Blížiaci sa brexit a oslabenie globálnej ekonomiky mali totiž negatívny vplyv na britský stavebný a výrobný sektor.

Hrubý domáci produkt (HDP) v októbri medziročne stúpol o 0,7 percenta, uviedol britský štatistický úrad ONS. To bolo najmenej od marca 2012, keď krajina ešte stále bojovala s dôsledkami globálnej finančnej krízy.

V medzimesačnom porovnaní sa HDP nezmenilo, pričom experti počítali s nárastom o 0,1 percenta. Za tri mesiace od augusta do októbra britská ekonomika v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi takisto stagnovala, uviedol ONS.

Britskej ekonomike sa v lete podarilo vyhnúť predbrexitovej recesii, keď v treťom štvrťroku medzikvartálne vzrástla o 0,3 percenta. Odvtedy sa však spomalila. Dôvodom bol dátum odchodu z Európskej únie (EÚ) stanovený na 31. októbra, ktorý sa však posunul. Okrem toho, firmy sú opatrné pred predčasnými voľbami, ktoré sa budú konať vo štvrtok.

Podľa ONS priemyselná produkcia za tri mesiace od augusta do októbra klesla o 0,7 percenta a sektor služieb sa zvýšil len o 0,2 percenta. ONS v separátnej správe uviedol, že deficit obchodu s tovarmi sa októbri prehĺbil na 14,5 miliardy britských libier (17,22 miliardy eur) z 11,5 miliardy libier v septembri. Ekonómovia počítali so schodkom len 11,65 miliardy libier.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.