Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2019, 20:34 Aktualizované dňa 11.12.2019 o 21:40

Fed ponechal úrokovú sadzbu nezmenenú. Ekonomika by mala budúci rok pokračovať v raste

Fed dnes zverejnil prognózy, podľa ktorých veľká väčšina jeho popredných činiteľov nepredpokladá zmenu úrokových sadzieb skôr ako v roku 2021.

Fed ponechal úrokovú sadzbu nezmenenú.  Ekonomika by mala budúci rok pokračovať v raste
Zdroj: Reuters

Americká centrálna banka (Fed) dnes podľa očakávania ponechala úrokové sadzby bezo zmeny. Zároveň naznačila, že žiadnu úpravu úrokov nechystá ani v budúcom roku. Ekonomika Spojených štátov by podľa Fedu mala budúci rok pokračovať v raste a nezamestnanosť by mala zostať na nízkej úrovni.

Základná úroková sadzba sa teraz nachádza v rozpätí 1,50 až 1,75 percenta. Banka ju v tomto roku trikrát znížila, a to vždy o štvrť percentuálneho bodu. Snažila sa tak ochrániť americkú ekonomiku pred negatívnymi dôsledkami slabšieho globálneho hospodárskeho rastu a obchodnej vojny medzi Washingtonom a Pekingom.

Fed dnes zverejnil prognózy, podľa ktorých veľká väčšina jeho popredných činiteľov nepredpokladá zmenu úrokových sadzieb skôr ako v roku 2021. Niekoľko predstaviteľov Fedu v budúcom roku počíta s jedným zvýšením úrokov, žiadny naopak nepredpokladá potrebu úroky znížiť, napísala agentúra Reuters.

Centrálna banka navyše zo svojho vyhlásenia vypustila pasáž, ktorá spomína "neistoty" týkajúce sa hospodárskych vyhliadok. To podľa agentúry AP naznačuje, že sa znížili obavy banky účinkov obchodnej vojny a nepriaznivého hospodárskeho vývoja v zahraničí.

Fed podľa nových prognóz predpokladá, že hrubý domáci produkt (HDP) Spojených štátov sa v tomto roku zvýši o 2,2 percenta. V budúcom roku počíta so spomalením rastu najväčšej ekonomiky sveta na dve percentá, v roku 2021 by potom mal rast ďalej zvoľniť na 1,9 percenta.

"Náš hospodársky výhľad zostáva priaznivý, a to napriek globálnemu vývoju a pretrvávajúcim rizikám," uviedol šéf Fedu Jerome Powell na dnešnej tlačovej konferencii. "Veríme, že menová politika je nastavená správnym spôsobom, aby slúžila americkému ľudu podporovaním pokračujúceho hospodárskeho rastu," dodal.

V USA sa budú v novembri budúceho roku konať prezidentské voľby a ekonomika bude podľa agentúry Reuters hlavnou témou kampane súčasného prezidenta Donalda Trumpa.

Ten sa už dlhší čas snaží centrálnu banku prinútiť k výraznejšiemu znižovaniu úrokov, ktoré by podľa neho okrem podpory ekonomiky priniesli aj pokles nákladov na správu štátneho dlhu. Trumpová administratíva si za cieľ stanovila zabezpečiť, aby americká ekonomika dlhodobo rástla zhruba trojpercentným tempom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.