Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.12.2019, 17:30

Aký výsledok britských volieb by bol dobrý pre slovenskú ekonomiku?

Ak vyhrá favorit z radu konzervatívcov, možno očakávať včasné riešenie brexitu. Odstránenie neistoty by bolo prínosom pre slovenskú ekonomiku.

Aký výsledok britských volieb by bol dobrý pre slovenskú ekonomiku?
Zdroj: Reuters

Rýchly brexit – to je posolstvo, na ktoré stavil favorit predvolebných prieskumov Boris Johnson. A práve zavŕšenie triapolročnej ságy odchodu Británie z Únie je to, po čom firmy volajú už mesiace.

Hlasovanie v parlamentných voľbách totiž ovplyvní nielen zafarbenie budúcej britskej vlády, ale aj hospodársky vývoj na Slovensku.

Ak to nejde bez brexitu, ideálne je vyriešiť ho čo najskôr, hovoria analytici. Ak sa zadarí konzervatívcom, jedna z hlavných bŕzd globálnej ekonomiky by zrejme bola čoskoro odstránená.

Ak vyhrá Johnson, je to aspoň dobrá správa v tom, že sa konečne prehupneme cez brexit,“ zhodnotil situáciu pre HN Kryštof Kruliš, analytik českej Asociácie pre medzinárodné otázky. Podobne vnímajú vývoj aj investori. „Libra dostala vietor do plachiet kvôli pokroku v otázke načasovania a formy rozchodu Veľkej Británie z EÚ dojednanú premiérom Johnsonom,“ uviedol Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Včera však trhy znervózneli a libra mierne ustúpila. Predvolebný prieskum agentúry YouGov ukázal, že náskok konzervatívcov sa zmenšil. Získali by 339 kresiel, kým labouristi Jeremyho Corbyna by dosadili 231 poslancov.

V 95-percentnom intervale spoľahlivosti však bola aj možnosť, že Johnsonova strana nezíska 326 hlasov potrebných na väčšinu v dolnej komore.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.