Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.12.2019, 19:30

Spojené štáty zdvojnásobia vývoz do Číny. Pomôže tomu dohoda

Zatiaľ čo americká administratíva dohodu oslavuje, čínski predstavitelia sú opatrnejší.

Spojené štáty zdvojnásobia vývoz do Číny. Pomôže tomu dohoda
Zdroj: Reuters

Export z USA do Číny sa zdvojnásobí v rámci tzv. prvej fázy obchodnej dohody medzi Washingtonom a Pekingom. Vyhlásil to v pondelok ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow pre spravodajský kanál Fox News Channel.

Podľa dohody, ktorú USA oznámili koncom minulého týždňa, Washington zníži niektoré clá na dovoz z Číny výmenou za to, že Peking zvýši nákup amerických poľnohospodárskych, priemyselných a energetických výrobkov v nasledujúcich dvoch rokoch o približne 20 miliárd dolárov (17,94 miliardy eur).

Zatiaľ čo americká administratíva dohodu oslavuje, čínski predstavitelia sú opatrnejší a pripomínajú, že je to prvá fáza a obchodný spor dvoch najväčších ekonomík sveta nebol úplne vyriešený.

Americký prezident Donald Trump cez víkend povedal, že rokovania o druhej fáze obchodnej dohody sa "začnú okamžite".

Obchodný zástupca USA Robert Lighthizer zase v nedeľu (15. 12.) uviedol, že dátum pre podpis dohody vysokými predstaviteľmi oboch strán ešte nebol určený.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.