Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2019, 15:38

Britské firmy sa obávajú nových migračných pravidiel po brexite

Viac než 70 percent z oslovených britských podnikov uviedlo, že pre britský pracovný trh je momentálne najväčším rizikom obmedzený prístup ku kvalifikovaným pracovníkom.

Britské firmy sa obávajú nových migračných pravidiel po brexite
Zdroj: Reuters

Hrozí, že nový migračný systém, ktorý plánuje zaviesť britská vláda po odchode Británie z Európskej únie, bude príliš komplikovaný, čo povedie k nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily.

Uviedla to vo štvrtok Konfederácia britského priemyslu (CBI), ktorá sa odvolala na výsledky najnovšieho prieskumu medzi firmami.

Ako ukázal prieskum, ktorý CBI uskutočnila v období od 27. augusta do 4. októbra,, viac než 70 percent z celkovo 304 oslovených britských podnikov uviedlo, že pre britský pracovný trh je momentálne najväčším rizikom obmedzený prístup ku kvalifikovaným pracovníkom.

Vyše 50 percent z anketovaných firiem sa zároveň obáva, že ak sa migračná politika nezjednoduší, poškodí to ich biznis.

Už teraz je ich situácia zložitá. Čistá migrácia z krajín Európskej únie do Británie klesla za 12 mesiacov do konca júna na 48-tisíc osôb, čo je najnižší počet od začiatku roka 2009.

Britský premiér Boris Johnson navrhuje v oblasti imigrácie austrálsky bodový systém, ktorý na základe počtu získaných bodov rozhoduje o tom, kto bude mať právo v krajine pracovať, pričom v prípade ľudí "s mimoriadnym talentom" by sa celý proces urýchlil. Podľa hovorcu britského ministerstva vnútra to Britom prinesie výhody.

"Po ukončení voľného pohybu osôb nám nový systém umožní rozhodnúť sa, kto bude môcť do Británie prísť, a to na základe jeho schopností a očakávaného prínosu, nie na základe toho, z akej krajiny pochádza," povedal.

Ako však uviedol Matthew Fell z CBI, firmy znepokojuje najmä neistota súvisiaca s novým imigračným systémom. "Nech bude konečná podoba tohto systému akákoľvek, je potrebné, aby bol jednoduchý," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.