Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2019, 09:51

Olympiáda v Tokiu sa výrazne predraží. Bude stáť desaťkrát viac, ako sa pôvodne očakávalo

Zverejnenie odhadovaného rozpočtu sa v Japonsku postaralo o veľký rozruch.

Olympiáda v Tokiu sa výrazne predraží. Bude stáť desaťkrát viac, ako sa pôvodne očakávalo
Zdroj: Reuters

Organizátori budúcoročných olympijských hier v Tokiu stanovili odhadovaný rozpočet OH na 11,3 miliardy eur. Zároveň priznali, že suma nezahŕňa náklady na presun maratónskych a chodeckých súťaží do Sappora, ktorý by mal stáť približne 25 miliónov eur.

V súčasnosti ešte prebiehajú rokovania s Medzinárodným olympijským výborom (MOV) o tom, kto ho bude financovať.

"Táto situácia nemá v histórii precedens a preto ju musíme podrobne prediskutovať s MOV," povedal podľa agentúry AP výkonný riaditeľ pre plánovanie a financovanie OH 2020 Gakudži Ito.

Organizátori zaznamenali zisk na úrovni 250 miliónov eur, z ktorého pokryjú stále rastúce odhady nákladov na dopravu a bezpečnosť, či opatrenia na prevenciu proti očakávaným horúčavám. Tie napríklad zahŕňajú rozprašovače vodnej pary, či špeciálne farby na cesty, ktoré pohlcujú teplo.

Zverejnenie odhadovaného rozpočtu sa v Japonsku postaralo o veľký rozruch. V porovnaní s rokom 2013, keď sa krajina uchádzala o organizáciu podujatia, vzrástol takmer 10-násobne.

Podľa Ita však organizátori do rozpočtu zahrnuli aj opatrenia, ktoré sa priamo nespájajú s prípravami na hry.

V tomto roku zverejnili odhadovaný rozpočet aj organizátori OH 2024 v Paríži (6,8 miliardy eur) a v roku 2028 v Los Angeles (6,2 miliardy eur).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.