Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2019, 00:00

Známy český ekonóm vysvetlil, ako spľasla jedna obrovská startupová bublina

V HNtelevízii si pozrite rozhovor s hlavným ekonómom Czech Fund Lukášom Kovandom.

Aj o príbehu americkej spoločnosti WeWork, ktorá tento rok v priebehu šiestich týždňov padla z pozície z najcennejšieho startupu v USA a stratila väčšinu svojej hodnoty, sme sa v novej časti seriálu HNtelevízie BlackJackonomiX rozprávali s hlavným ekonómom Czech Fund Lukášom Kovandom.

WeWork sa zamierava na coworkingové centrá alebo zdieľané pracoviská. Jeho podnikanie spočíva v tom, že on sám si prenajímal nehnuteľnosti a tie ďalej prenajímal napríklad hipsterom alebo mileniálom, ktorí si chceli spustiť svoj projekt, ale ešte nemali svoje vlastné kancelárie. WeWork si takto prenajímal priestory po celom svete.

"Biznis model spočíval v tom, že WeWork svojim podnájomníkom krátkodobo prenajímal tieto priestory, ale sám ich mal prenajaté dlhodobo. Je to určite riziková vec, pretože v prípade napríklad zásadnejšej krízy vám samozrejme tí podnájomníci odídu a stále vám zostane záväzok voči skutočným majiteľom nehnuteľností splácať nájomné," priblížil Kovanda.

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.