Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.12.2019, 11:55 Aktualizované dňa 21.12.2019 o 14:43

Ruský gigant zaplatí Ukrajine takmer tri miliardy dolárov. Urovná tak dlhý spor

Gazprom v piatok s Kyjevom podpísal protokol o päťročnom pokračovaní tranzitu ruského plynu do Európy cez Ukrajinu.

Ruský gigant zaplatí Ukrajine takmer tri miliardy dolárov. Urovná tak dlhý spor
Zdroj: Reuters

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom zaplatí Ukrajine 2,9 miliardy dolárov a vyrieši tak zdĺhavý spor o tranzit plynu, ktorým sa zaoberá arbitráž v Štokholme. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Gazprom v piatok s Kyjevom podpísal protokol o päťročnom pokračovaní tranzitu ruského plynu do Európy cez Ukrajinu.

​Dohoda podľa Gazpromu tiež predpokladá, že Ukrajina stiahne všetky zvyšné žaloby, o ktorých súdy zatiaľ nerozhodli.

V rámci štokholmskej arbitráže vzniesol Kyjev novú požiadavku, aby mu Gazprom zaplatil 12 miliárd dolárov. Skutočnosť, že Ukrajina upustí od zvyšných pohľadávok voči Gazpromu, dnes podľa agentúry TASS potvrdil tiež ukrajinský minister energetiky Oleksij Orzeł.

Na základe novej dohody by mala Ukrajina podľa Gazpromu v budúcom roku prepraviť do Európy 65 miliárd metrov kubických ruského plynu, teraz je to 90 miliárd ročne. V rokoch 2021 až 2024 klesne ročný tranzit na 40 miliárd metrov kubických ročne.

Podpis konečného dokumentu sa podľa ruského vicepremiéra Dmitrija Kozaka očakáva do konca roka, kedy vyprší súčasný desaťročný kontrakt na tranzit plynu.

Šéf ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Naftogaz Jurij Vitrenko dnes uviedol, že dohoda musí byť podpísaná do 29. decembra, aby mohol tranzit po 1. januári 2020 pokračovať. Rokovania Moskvy a Kyjeva budú dnes pokračovať vo Viedni, uviedla agentúra TASS.

Podľa nariadenia Štokholmského arbitrážneho súdu mal Gazprom ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Naftogaz vyplatiť 2,6 miliardy dolárov. Ukrajinský podnik vymáhal zaplatenie sumy súdnou cestou a usiloval o zabavenie majetku Gazpromu v Európe.

Ukrajina je kľúčovou cestou pre prepravu ruského plynu k európskym zákazníkom. Cez Ukrajinu putuje plyn aj na Slovensko. Pre Kyjev je tranzit ruského plynu dôležitý, pretože z neho finančne profituje. Vlani Gazprom dodal do Európy viac ako 200 miliárd metrov kubických plynu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.