Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2019, 14:19

Svetové automobilky čakajú veľké výzvy. Dôvodom je prechod na elektromobily

Prechod od spaľovacích motorov k elektromobilom stavia pred veľké výzvy nielen samotné automobilky, ale najmä ich dodávateľov.

Svetové automobilky čakajú veľké výzvy. Dôvodom je prechod na elektromobily
Zdroj: Škoda Auto

Vzhľadom na výrazné zmeny v automobilovom priemysle, ktoré ovplyvňujú výrobcov aj dodávateľov, odporúča personálny riaditeľ koncernu Daimler Wilfried Porth nespoliehať sa výlučne na toto odvetvie.

Hlavný motor hospodárstva

"Je jasné, že Bádensko-Württembersko by sa v nasledujúcich 100 rokoch v súvislosti so životnou úrovňou a priemyselnými hodnotami nemalo spoliehať len na automobilový priemysel," povedal Porth pre agentúru DPA.

Automobilový priemysel na juhozápade Nemecka priamo alebo nepriamo zamestnáva 800-tisíc ľudí a celé desaťročia predstavuje hlavný motor hospodárstva.

Prechod od spaľovacích motorov k elektromobilom však stavia pred veľké výzvy nielen samotné automobilky, ale najmä ich dodávateľov.

Nasledujúce roky budú rozhodujúce

Porth zdôraznil, že automobilový priemysel predstavuje rozsiahle odvetvie s množstvom firiem a výrobných lokalít po celom svete. "Otázka, kde vznikajú hodnoty, je už niekoľko desaťročí otvorená."

Mnohé faktory ovplyvnia to, ktoré firmy na konci súčasnej transformácie budú mať dobrú alebo zlú pozíciu. "To sa prejaví v nadchádzajúcich rokoch," tvrdí Porth.

Daimler pri navrhovaní elektromobilov staví na vlastnú výrobu pohonných jednotiek. Už ich nebudú poskytovať dodávatelia, ale budú sa vyrábať v hlavnej fabrike Mercedesu v Stuttgarte.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.