Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.12.2019, 09:22

Čína zníži dovozné clá na stovky produktov, vrátane bravčového

Okrem bravčového sa znížia dovozné clá aj na ďalšie potraviny ako ryby, syry a orechy.

Čína zníži dovozné clá na stovky produktov, vrátane bravčového
Zdroj: Reuters

Čína od januára zníži dovozné clá na viac než 850 produktov vrátane mrazeného bravčového mäsa. Oznámilo to v pondelok čínske ministerstvo financií.

Situáciu na čínskom trhu s bravčovým mäsom ovplyvnila epidémia afrického moru ošípaných, ktorá v krajine vypukla v lete minulého roka.

Odvtedy podľa oficiálnych štatistík usmrtili v krajine viac než milión ošípaných a ceny bravčového vzrástli na dvojnásobok pôvodnej hodnoty.

Čína preto zvýšila dovoz a odhaduje sa, že za tento rok dosiahne dovoz viac než dvojnásobok objemu bravčového mäsa dovezeného v roku 2018.

Najnovšie Peking rozhodol, že od 1. januára 2020 sa dovozné clá na mrazené bravčové mäso znížia z pôvodných 12 percent na 8 percent.

Okrem bravčového sa znížia dovozné clá aj na ďalšie potraviny ako ryby, syry a orechy. Ďalej klesnú clá na lieky a viacero chemických produktov.

Ďalšie zníženie dovozných ciel je naplánované na 1. júla. Vtedy by sa mali znížiť dovozné clá na viacero technologických produktov, dodalo ministerstvo financií s tým, že na niektoré výrobky klesnú dovozné clá z 10 percent na 5 percent.

Ešte výraznejšie by mali klesnúť clá na tovary z vybraných krajín, s ktorými Čína uzatvorila nové obchodné dohody. To znamená z krajín ako Austrália, Južná Kórea, Island či Švajčiarsko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.