Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.12.2019, 15:40

Turecko začne vyrábať vlastné elektromobily. Chce ukázať silu svojej ekonomiky

Projekt výroby vlastných elektrických áut sa začal v októbri a dostane sa mu štátnej pomoci v podobe daňových úľav.

Turecko začne vyrábať vlastné elektromobily. Chce ukázať silu svojej ekonomiky
Zdroj: Reuters

Turecko začne s výrobou vlastných osobných automobilov, a to rovno tých elektrických. Projekt osobného vozidla domácej výroby dlhodobo presadzuje prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho vládna Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP).

Chcú tým ukázať ekonomickú silu novo vznikajúceho trhu svojej krajiny, uviedla dnes agentúra Reuters. V Turecku sa zatiaľ len vyrábajú autá zahraničných značiek.

Na európsky trh sa z Turecka dovážajú auta značiek Ford, Fiat Chrysler, Renault, Toyota či Hyundai. Vlani sa tam podľa agentúry Anadolu vyrobilo asi 1,6 milióna áut, zatiaľ čo napríklad v Nemecku výroba áut tento rok dosiahne podľa odhadov 6,3 milióna vozidiel, uvádza portál štatistov.

Projekt výroby vlastných elektrických áut sa začal v októbri a dostane sa mu štátnej pomoci v podobe daňových úľav. Elektromobily sa budú vyrábať pri meste Bursa na severozápade krajiny, ktoré je v Turecku centrom výroby áut. Turecko plánuje 175-tisíc elektrických áut vlastnej výroby ročne a počas 13 rokov sa počíta s investíciou 22 miliárd tureckých lír.

Predpokladá sa, že v továrni bude pracovať cez 4-tisíc ľudí a že závod bude vyrábať päť modelov elektrických áut, informoval oficiálny vestník. Vláda sa zaručila, že do roku 2035 kúpi 30-tisíc elektrických vozidiel.

Za projektom domácej výroby áut stojí konzorcium Toggi. V polovici minulého roka ho založilo päť priemyselných skupín: Anadolu Group, BMC, Kok, mobilný operátor Turkcell a firma Zorlu Holding, ktorá je materskou spoločnosťou výrobcu televízií Vestel.

Toggi vedie Mehmet Gürcan Karakas, ktorý má riadiace skúsenosti z nemeckej firmy Bosch, výrobcu automobilových súčiastok. Prevádzkovým riaditeľom je Sergio Rocha, ktorý predtým viedol juhokórejskou divíziu americkej automobilky General Motors.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.