Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.12.2019, 09:04

Veľké prepúšťanie: Popredné svetové banky zrušili takmer 80-tisíc pracovných miest

Hlavný podiel na prepúšťaní majú banky v Európe, a to takmer 82 percent.

Veľké prepúšťanie: Popredné svetové banky zrušili takmer 80-tisíc pracovných miest
Zdroj: Reuters

Popredné svetové banky v tomto roku oznámili najväčšie plány na prepúšťanie za posledné štyri roky. Viac ako 50 bánk uviedlo, že zruší celkovo 77 780 pracovných miest, čo je najviac od roku 2015, kedy zrušili 91 448 pracovných miest.

Banky sa snažia znižovať náklady, aby boli lepšie schopné čeliť spomaľujúcemu ekonomickému rastu a prispôsobili sa digitálnym technológiám. Uviedla to agentúra Bloomberg s odvolaním sa na vyhlásenie bánk a odborov.

Hlavný podiel na prepúšťaní majú banky v Európe, a to takmer 82 percent. Európske banky navyše čelia dodatočným nákladom kvôli negatívnym úrokovým sadzbám.

Za posledných šesť rokov, vrátane tohto roka, banky oznámili zrušenie viac než 425-tisíc pracovných miest. V skutočnosti je údaj zrejme ešte vyšší, pretože mnoho bánk ruší pracovné miesta bez toho, aby svoje plány zverejnili.

Najväčšie prepúšťanie tento rok oznámila nemecká Deutsche Bank, ktorá plánuje do roku 2022 znížiť počet zamestnancov o 18-tisíc, pretože opúšťa z veľkej časti investičné bankovníctvo. Nemecko je najviac roztriešteným veľkým bankovým trhom v Európe a krajinou najviac vystavenou nepriaznivým vplyvom negatívnych úrokových sadzieb, pretože nemecké banky vlastnia viac vkladov ako ich konkurenti v zahraničí. Z ďalších európskych bánk plánujú väčší počet zamestnancov prepustiť tiež UniCredit, Santader či Commerzbank.

Banky zrejme budú oznamovať ďalšiu redukciu počtu zamestnancov aj v budúcom roku. Podľa informovaných zdrojov o prepustení uvažuje švajčiarska firma Julius Baer Group. Médiá tiež špekulujú, že rušiť miesta sa chystá španielska Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.