Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2019, 13:16

Veľká plynová dohoda sa zatiaľ nekoná. Kyjev a Moskva pokračujú v rokovaniach

Ešte 20. decembra Moskva a Kyjev oznámili, že podpísali protokol týkajúci sa novej dohody o tranzite plynu na obdobie piatich rokov.

Veľká plynová dohoda sa zatiaľ nekoná. Kyjev a Moskva pokračujú v rokovaniach
Zdroj: Reuters

Delegácie Ukrajiny a Ruska pokračujú v diskusiách o texte novej dohody o tranzite zemného plynu z Ruska cez územie Ukrajiny. Uviedol to v nedeľu Sergej Makogon, šéf firmy GTS zabezpečujúcej prepravu plynu. Ako dodal, cieľom je finalizácia všetkých zmlúv súvisiacich s novou konečnou dohodou o tranzite.

Ako o tom informovala agentúra TASS, záverečné kolo rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou sa začalo 26. decembra vo Viedni. Generálny riaditeľ ukrajinskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Naftogaz Andrij Kobolev pred niekoľkými hodinami uviedol, že do nedele sa obidvom stranám nepodarilo zhodnúť na texte jednotlivých zmlúv. Na druhej strane dodal, že "určitý pokrok sa predsa len podarilo dosiahnuť".

Podľa Koboleva sa momentálne diskutuje o troch dokumentoch. Jeden z nich stanovuje technické procedúry, ďalší organizáciu tranzitu a tretí sa týka urovnania nárokov súvisiacich s kontraktom z roku 2009.

​​Ešte 20. decembra Moskva a Kyjev oznámili, že podpísali protokol týkajúci sa novej dohody o tranzite plynu na obdobie piatich rokov. Platnosť terajšieho kontraktu sa totiž končí 31. decembra tohto roka.

Nová dohoda o tranzite však počíta s nižším objemom prepravovaného plynu. Doteraz sa cez Ukrajinu do Európy prepravovalo ročne okolo 90 miliárd kubických metrov (m3) ruského plynu. V roku 2020 by to malo byť len 65 miliárd m3 a od roku 2021 do roku 2024 už iba 40 miliárd m3 ročne.

Súčasťou dohody je aj zaplatenie 2,9 miliardy amerických dolárov (2,6 miliardy eur) Naftogazu zo strany Gazpromu do konca tohto roka, o čom v roku 2018 rozhodol Medzinárodný arbitrážny súd v Štokholme. Gazprom v piatok (27. 12.) uviedol, že stanovenú sumu Naftogazu zaplatil, čo ukrajinská firma potvrdila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.